Wybieramy szczoteczkę do zębów - na co zwrócić uwagę?

Usunięcie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych, które pozostają na zębach po posiłkach – właśnie po to używamy szczoteczki do zębów. Swoje zadanie spełni ona najlepiej wtedy, gdy dobierzemy ją odpowiednio do naszych warunków. Bardzo ważny jest także odpowiedni czas trwania mycia zębów oraz technika, ale o tym napiszemy w odrębnym tekście. Dziś skupimy się na szczoteczkach.
Dopasuj szczoteczkę do wieku
Odpowiednie dopasowanie szczoteczki ma znaczenie szczególnie w przypadku dzieci, nie warto „na siłę” kupować im „dorosłej” szczoteczki. Jej używanie będzie dla malucha niewygodne, trudno będzie mu też dokładnie umyć wszystkie zęby. Przystosowana do dziecięcych potrzeb szczoteczka powinna mieć główkę o długości 2-2,5 cm. Szczoteczki przystosowane dla dorosłych są trochę większe (2,5-3cm). Kupując szczoteczkę dzieciom warto to zrobić z nimi, by jeszcze bardziej zachęcić i uświadomić jak ważne są czyste ząbki. Nie zapominajmy, też że istotna jest pomoc przy myciu zębów osoby dorosłej, bo nie wszystkie dzieci potrafią dobrze wyczyścić zęby.
Odpowiednio dobrane włosie
Jeżeli już wiemy jakiej wielkości szczoteczkę kupić, zwróćmy uwagę na rodzaj włosia. W sprzedaży dostępne są zazwyczaj miękkie, średnie i twarde. Jeżeli mamy problemy z delikatnymi, często krwawiącymi dziąsłami, powinniśmy wybrać to pierwsze włosie. Unikniemy podrażnień. Szczoteczki z o średniej twardości są swoistego rodzaju kompromisem: nie drażnią nadmiernie dziąseł, ale dzięki temu, że są twardsze łatwiej się ich używa. Warto zwrócić uwagę, czy włosie szczoteczki jest zaokrąglone na końcu. Pomaga to uniknąć zniszczenia płytki nazębnej oraz dziąseł.
Poznaliśmy już podstawowe zasady, o których warto pamiętać wybierając szczoteczkę do zębów. W następnym artykule porównamy szczoteczki elektryczne z „analogowymi” oraz doradzimy, jak je prawidłowo przechowywać i o czym pamiętać myjąc zęby.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|