Elektryczna czy manualna? Jaka szczoteczka do zębów?

„Analogowo” czy elektrycznie?
Choć producenci w reklamach przekonują o wyższej skuteczności szczoteczek elektrycznych, to nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Zwłaszcza w przypadku tańszych modeli. Eksperci zwracają uwagę, że zdecydowanie ważniejsza jest sama technika mycia zębów niż to czy wykorzystujemy urządzenie manualne czy elektryczne. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku szczoteczek elektrycznych, dzięki odpowiednio dobranej rotacji włosia, nie musimy do techniki przywiązywać tak dużej uwagi jak w przypadku szczoteczek manualnych.
Zanim zaczniesz myć zęby…
W poprzednim artykule pisałam o tym, na co zwracać uwagę wybierając szczoteczkę do zębów. Jeżeli już ją kupiliśmy, warto pamiętać o tym, że każdą nową szczoteczkę przed pierwszym użyciem powinno się sparzyć wrzątkiem. Pozwoli to na wyeliminowanie zanieczyszczeń i bakterii.
Dlaczego prawidłowe mycie zębów jest takie ważne?
Prawidłowe mycie zębów pozwala nie tylko zachować je w dobrej kondycji (i sprawić, że wizyty u dentysty będą mniej bolesne!), ale jest także istotnym elementem profilaktyki chorób takich jak np. paradontoza, która dotyka blisko 70% Polaków!
Przechowywanie i wymiana szczoteczki
Gdy skończymy mycie zębów, szczoteczka powinna być starannie opłukana. Najlepiej przechowywać ją w kubku i umieszczać włosiem do góry. Szczoteczki wymieniane powinny być co 2-3 miesiące, ale nie jest to regułą – wszystko zależy od tego z jaką intensywnością myjemy zęby.
A może szczoteczka bambusowa?
By nie produkować dużej ilości plastikowych odpadów - śmieci, warto pomyśleć o zakupie szczoteczki, np. wykonanej z bambusowego drewna, z naturalnym włosem. To droższy zakup, ale dużo bardziej przyjazny dla środowiska i w duchu #zerowaste. Wiele sklepów ma takie szczoteczki w swojej ofercie więc dotarcie do takiego produktu nie jest trudne. Warto poszukać.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|