Wypróbuj kosmetyki naturalne z gruszki!
Kosmetyki z gruszki - gruszka, mleko i miód
Przy uporczywych zanieczyszczeniach skóry, trądziku oraz braku jędrności, warto nakładać na cerę maseczkę z 3 składników: gruszki, mleka i miodu. Maseczka polecana jest szczególnie do cery normalnej, a także trądzikowej.
Dojrzałą i soczystą gruszkę należy drobno potrzeć lub rozgnieść widelcem, aby powstał delikatny, gładki mus. Dodać do niego łyżkę tłustego mleka i łyżeczkę płynnego miodu. Wszystkie składniki delikatnie wymieszać i nałożyć na twarz, szyję i dekolt na minimum kwadrans. Następnie zmyć letnią, przegotowaną wodą.
Maseczka odżywia, oczyszcza, ujędrnia skórę.
Maseczka gruszkowa z płatkami
Gdy na skórze pojawiają się brzydkie plamy lub staje się podrażniona i sucha, warto zastosować maseczkę z gruszki i płatków.
Soczystą, pozbawioną gniazd nasiennych i skórki gruszkę trzeba rozgnieść, połączyć z łyżeczką miodu, gęstej śmietany i dowolnych płatków, np. orkiszowych, owsianych etc. (można je wcześniej delikatnie zwilżyć wodą, by były miękkie). Całość dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz. Pozostawić na skórze około 15-20 minut. Spłukać letnią wodą.
Maseczka gruszkowa z płatkami dobrze nawilża, zmiękcza, usuwa brzydkie plamy na skórze. W sezonie letnim taka maseczka dobrze łagodzi podrażnienia wywołane ostrym słońcem.
Okład gruszkowy „na bogato”
Gdy skóra jest opuchnięta, zwiotczała lub przesuszona, warto aplikować jej okład gruszkowy na bogato. Ten okład z powodzeniem może być stosowany również jako kompres na ręce lub na suche łokcie.
Dojrzałą gruszkę należy połączyć z twarogiem, miodem, olejem lnianym i kilkoma kroplami soku z cytryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, nałożyć na skórę na około pół godziny, zmyć ciepłą wodą.
Kosmetyk ten dobrze nawilża, wygładza, odżywia i wzmacnia skórę.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|