KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Ceny tuczników: na zmiany się nie zanosi

Opublikowano 06.11.2019 r.
W większości krajów unijnych ceny tuczników są stabilne i podążają za trendem, jaki obserwujemy na niemieckim rynku. Za naszą zachodnią granicą ceny nie zmieniają się od blisko trzech miesięcy. Również w Polsce większość firm pozostawiła cenniki na niezmienionych poziomach.

Niemiecki trend cenowy utrzymuje się w praktycznie wszystkich krajach Wspólnoty. W Niemczech od blisko trzech miesięcy ceny skupu tuczników utrzymują się na poziomie 1,85 €/kg (wbc). Nawet krótszy tydzień ubojowy nie wywarł wpływu na zmianę cen. W najbliższym czasie nie zanosi się na zmiany.

Światowy rynek wieprzowiny w 2019 r. przyniósł poprawę opłacalności dla producentów unijnych. Wysokie ceny wieprzowiny prawdopodobnie utrzymają się również w przyszłym roku, w którym zapowiadany jest rosnący eksport przy spadku światowego pogłowia świń o 10% - informuje KZP-PTCh.

Ceny rosną tylko w Danii wraz ze wzrostem zamówień eksportowych. W ciągu ostatnich pięciu tygodniu, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, cena tusz duńskich tuczników w skupie wzrosła o 13 centów.

W Polsce natomiast większość firm pozostawiła cenniki na nie zmienionych poziomach, ale są pojedyńcze zakłady, które obniżyły cenę tuczników. Spadki są niewielkie. Sięgają 10 groszy za kilogram

Na jakie ceny mogą liczyć rolnicy?

  • za klasę S 7,10 - 7,45 zł/kg
  • za klasę E 7,00 - 7,35 zł/kg
  • za klasę U 6,15 – 6,80 zł/kg
  • za klasę R 6,25 - 6,35 zł/kg

Źródło: KZP-PTCh

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO