KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Biznes czy pasja? - z wizytą w gospodarstwie Macieja Ligowskiego

Opublikowano 16.11.2019 r.
Pan Maciej Ligowski nie wyobraża sobie innej pracy jak prowadzenie gospodarstwa rolnego. Można powiedzieć, że to jest jego pasja życiowa, po prostu kocha to, co robi. Ale ma też czas na inne pasje, takie jak łowiectwo – jest prezesem koła łowieckiego, a oprócz tego kocha koszykówkę i jest wiernym kibicem Anwilu Włocławek.

Pan Maciej wraz z żoną Agnieszką gospodaruje we wsi Szpiegowo w gminie Dobrzyń nad Wisłą. Po ukończeniu studiów na wydziale ogrodniczym w 2007 roku skorzystał z pomocy PROW poddziałania „Premia dla Młodych Rolników’’ i przejął część gospodarstwa rolnego należącego do rodziców. W tym czasie było to niewielkie gospodarstwo liczące około 15 ha.

Przez te wszystkie lata sukcesywnie powiększał posiadany areał. Aby tego dokonać korzystał z kredytów preferencyjnych wykupując grunty rolne od okolicznych rolników, którzy zaprzestali działalności rolniczej. Gospodarstwo obecnie zajmuje powierzchnię około 100 ha użytków rolnych. W gospodarstwie prowadzona była i jest produkcja roślinna.

Na początku były to zboża i warzywa, obecnie są to warzywa, takie jak: cebula, ogórki, kalafior, brokuł, pomidory, kapusta, groszek na zielono, buraczki czerwone i marchew jadalna w czterech kolorach z przeznaczeniem na soki. W tym roku po raz pierwszy uprawiano kukurydzę cukrową.

Wszystkie wyprodukowane produkty w gospodarstwie spełniają standardy jakościowe, które są wymagane przez zakłady skupujące. Większość pól jest nawadniana przy użyciu deszczowni, które pobierają wodę z własnych studni głębinowych, dlatego też plony tych warzyw są wyższe od średnich plonów na terenie gminy.

Zapleczem potrzebnym przy tego rodzaju działalności rolniczej i tej produkcji jest własna przechowalnia warzyw i duża, pojemna chłodnia. Rolnik posiada też duży niezbędny do prowadzonej działalności park maszynowy.

Jest to między innymi: 8 ciągników o różnej mocy, samochód ciężarowy, kombajn do zbioru marchwi, kombajn do zbioru pomidorów i wszystkie niezbędne maszyny do produkcji, a także linia do wstępnego sortowania i przygotowania warzyw do sprzedaży.

Część z nich była zakupiona z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Ciekawostką jest, że zbiór ogórków gruntowych przeprowadzany jest tak zwanym „samolotem”, jak go określają sąsiedzi.

W gospodarstwie zatrudnione są 4 osoby na pełen etat, są to kierowcy samochodu ciężarowego, ciągników i kombajnów (przez większość roku).

Poza tym zatrudnia się około 30 pracowników sezonowych do prac, takich jak prace agrotechniczne polowe, zbiór warzyw, prace przy myciu, sortowaniu i przygotowywaniu produktu do sprzedaży, które trwają od wiosny do zimy i które na dzień dzisiejszy nie dadzą się zmechanizować.

Rolnik nie ma problemów ze zbytem.

Na wszystkie wyprodukowane produkty w gospodarstwie posiada umowy kontraktacyjne z takimi zakładami, jak Maspex Wadowice, Tymbark Olsztynek, Kubuś Olsztynek, RUN Chłodnia Włocławek, Greenyard Lipno, Agros-Nowa Łowicz. Gospodarstwo należy do grupy owocowo-warzywnej działającej na terenie gminy Dobrzyń nad Wisłą.

kontakt1.jpg
Tadeusz Onyśków
Artykuł opracowany we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO