Za tani żywiec wołowy. Czy to zmowa cenowa?

Ceny żywca wołowego są poniżej opłacalności produkcji - alarmują izby rolnicze. W sprawie niskich cen interweniowała już Lubelska Izba Rolnicza, a teraz o przyszłość hodowli bydła martwi się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.
Mając na uwadze liczne sygnały od rolników w sprawie niskiej ceny żywca wołowego oscylującej w granicach 5,60 -5,80 zł/kg apelujemy do ministra o podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku mięsa wołowego - informuje Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ. - Obecna cena skupu jest niska i nie pokrywa kosztów produkcji.
Kolejnym zagrożeniem, zdaniem samorządu rolniczego, jest zawarte porozumienie polityczne w sprawie kompleksowej umowy handlowej z Mercosurem, pomimo sprzeciwu europejskiego sektora hodowlanego. Umowa ta przede wszystkim ułatwi dostęp do europejskiego rynku prawie 100 000 ton południowoamerykańskiego mięsa i stanowi duże zagrożenie dla sytuacji gospodarczej europejskiego sektora hodowlanego oraz stanowi kolejne ryzyko spadku cen również dla polskich producentów.
W związku ze znaczącymi spadkami cen oraz licznymi sygnałami od rolników w zakresię zmowy cenowej, w dniu 8 lipca 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy na rynku wołowiny nie wystąpiła zmowa cenowa.
Od początku 2019 r. notowana jest spadkowa tendencja cen na rynku wołowiny - informuje w odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w połowie lipca 2019 r. (28 tydzień 2019 r.) bydło ogółem, w. relacji rocznej, było tańsze 0.15,5% (5,66 zł/k wg w.ż.), a cena młodego bydła rzeźnego obniżyła się aż o 18,6% (5,93 zł/kg wg w.ż.). Spadek cen wołowiny nie dotyczy tylko rynku krajowego, ale również unijnego, choć spadki cen w UE nie są tak głębokie.
Z informacji przekazanych przez ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, wynika także, że w odniesieniu do porozumienia UE-Mercosur, w toku negocjacji Polska oraz inne państwa członkowskie wielokrotnie zgłaszały zaniepokojenie przebiegiem negocjacji handlowych z Mercosurem, w szczególności bardzo znaczącymi koncesjami w imporcie najbardziej wrażliwych produktów rolnych, mogącymi mieć poważny negatywny wpływ na sytuację unijnych producentów rolnych. Wyrazem tego było w ostatnim czasie m.in. pismo z dnia 17 czerwca 2019 r. szefów 4 państw - Belgii, Francji, Irlandii i Polski do Przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Czy możliwy duży import wołowiny z krajów MERCOSUR spowoduje, że kolejna branża hodowli rolnej stanie się u nas nieopłacalna? Oby tak się nie stało.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|