KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Z ciepłem wrócą szkodniki. Na krótko

Opublikowano 19.11.2019 r.
Prognozy na ten tydzień mówią nawet o kilkunastu stopniach ciepła. Oziminy nie są jeszcze uśpione, więc ciepła pogoda ich nie rozhartuje.

Takie temperatury nie są typowe dla listopada, ale pamiętajmy, że raz cieplejsze, raz chłodniejsze dni są typowe dla polskiej jesieni - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Po kilku ciepłych dniach zapowiadane jest stopniowe ochłodzenie i to jest najważniejsze, że zmiana pogody nie będzie nagła, ale stopniowa. Kilka cieplejszych dni oziminom nie zaszkodzi.

Jednak wraz z ciepłem w uprawach możemy zaobserwować powrót szkodników. Poza tym ciepła i wilgotna pogoda może sprzyjać rozwojowi chorób powodowanych przez grzyby, takich jak na przykład rdza brunatna czy łamliwość źdźbła, a nawet pleśń śniegowa, gdy infekcja zaczynają się w temperaturze nawet 2-3 stopni powyżej zera. Zatem taka pogoda i długo utrzymujące się ciepło sprzyja chorobom grzybiczym.

Dlatego też musimy dostosowywać uprawę i ochronę do zmian klimatu - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. - 30 lat temu jesienna wegetacja roślin kończyła się około 1 listopada, teraz trwa nawet do końca grudnia. Rolnicy zauważają, że niestety, wiąże się to z nowymi szkodnikami i chorobami w uprawach. Choć nie jest u nas jeszcze tak ciepło, jak bywa w krajach Europy Zachodniej, być może coraz częściej będzie trzeba myśleć o zabiegu ochronnym T0. Oczywiście stosowanie zabiegu T0, podobnie jak wszystkich innych zabiegów ochronnych, wymaga przekroczenia przez patogeny progów ekonomicznej szkodliwości.

Na razie jednak meteorolodzy zapowiadają, że ocieplenie nie potrwa długo, a już za tydzień w wielu miejscach temperatura w dzień nie będzie przekraczać 5 stopni.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO