KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2019-11-19

Z ciepłem wrócą szkodniki. Na krótko

Prognozy na ten tydzień mówią nawet o kilkunastu stopniach ciepła. Oziminy nie są jeszcze uśpione, więc ciepła pogoda ich nie rozhartuje.

Takie temperatury nie są typowe dla listopada, ale pamiętajmy, że raz cieplejsze, raz chłodniejsze dni są typowe dla polskiej jesieni - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Po kilku ciepłych dniach zapowiadane jest stopniowe ochłodzenie i to jest najważniejsze, że zmiana pogody nie będzie nagła, ale stopniowa. Kilka cieplejszych dni oziminom nie zaszkodzi.

Jednak wraz z ciepłem w uprawach możemy zaobserwować powrót szkodników. Poza tym ciepła i wilgotna pogoda może sprzyjać rozwojowi chorób powodowanych przez grzyby, takich jak na przykład rdza brunatna czy łamliwość źdźbła, a nawet pleśń śniegowa, gdy infekcja zaczynają się w temperaturze nawet 2-3 stopni powyżej zera. Zatem taka pogoda i długo utrzymujące się ciepło sprzyja chorobom grzybiczym.

Dlatego też musimy dostosowywać uprawę i ochronę do zmian klimatu - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. - 30 lat temu jesienna wegetacja roślin kończyła się około 1 listopada, teraz trwa nawet do końca grudnia. Rolnicy zauważają, że niestety, wiąże się to z nowymi szkodnikami i chorobami w uprawach. Choć nie jest u nas jeszcze tak ciepło, jak bywa w krajach Europy Zachodniej, być może coraz częściej będzie trzeba myśleć o zabiegu ochronnym T0. Oczywiście stosowanie zabiegu T0, podobnie jak wszystkich innych zabiegów ochronnych, wymaga przekroczenia przez patogeny progów ekonomicznej szkodliwości.

Na razie jednak meteorolodzy zapowiadają, że ocieplenie nie potrwa długo, a już za tydzień w wielu miejscach temperatura w dzień nie będzie przekraczać 5 stopni.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione