KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Czy są szanse na obniżenie wieku emerytalnego dla rolników?

Opublikowano 25.11.2019 r.
Czy 55-letnia rolniczka i 60-letni rolnik znów będą mogli przejść na emeryturę? Takiej zmiany domaga się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

IRWŁ ponawia wniosek o przywrócenie wieku emerytalnego dla rolników: 55 lat kobieta, 60 lat mężczyzna w KRUS, po opłaceniu 30 lat składkowych - stwierdza Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ. - Taka zmiana pozwoliłaby nowym rolnikom pozyskać dofinansowanie na rozwój i modernizację tych gospodarstw. Obecnie dzieci rolników, gdy przejmują gospodarstwo są już po 40 r. ż co zniechęca ich do pracy w gospodarstwie, a dodatkowo fakt, iż  nie mogą skorzystać z wielu dofinansowań, które zakładają wiek rolnika do 40 r. ż. powoduje to, iż dzieci przejmujące gospodarstwa po rodzicach nie są już nimi zainteresowani, przez co wiele gospodarstw zostaje zlikwidowanych.

Niewątpliwie, taka zmiana ucieszyłaby bardzo wielu rolników, ale... podzieliłaby także Polaków na równych i równiejszych. Bo choć osoby pracujące w miastach swojego miejsca pracy nie ,,przekazują'' dzieciom, to jednak pracując przez więcej lat także nie mogą pomagać dzieciom i wnukom tak, jak było to możliwe jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiejsza praca rolnika także różni się od tej sprzed kilkunastu lat. 

Sprawa skierowana została do Krajowej Rady Izb Rolniczych i... poczekajmy. To, że taka propozycja się pojawiła jest warte odnotowania.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:emerytura rolnicza
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO