Ministrowie UE o światowym handlu

Grupa 10 Państw Członkowskich, w tym Polska, we wspólnym dokumencie wyraziła swoje obawy dotyczące przebiegu negocjacji z Mercosurem (największe kraje Ameryki Południowej). Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie interesów producentów unijnych z tzw. sektorów wrażliwych: wołowina, wieprzowina, drób, wino oraz etanol. Umowa z Mecrosurem niesie największe zagrożenia dla stabilności unijnego rynku rolnego.
Poza tym, w związku z 11 Konferencją Międzyrządową w Buenos Aires (10-14 grudnia 2017 r.) państwa te zaapelowały do Komisji Europejskiej o obronę interesów producentów rolnych UE w zakresie ochrony wspólnej polityki rolnej. W dokumencie podkreślono, że te ustalenia nie mogą wyprzedzać rozpoczynającej się dyskusji na temat przyszłej WPR po 2020 r. Polska zwróciła też uwagę na wrażliwy sektor mleczarski w negocjacjach z Nową Zelandią.
Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan potwierdził, że do końca 2017 r. Unia Europejska chce zakończyć negocjacje handlowe z Mercosurem oraz zapewnił o wyważonym stanowisku UE w tych rozmowach (w zakresie wieprzowiny i etanolu) oraz o ochronie oznaczeń geograficznych pochodzenia produktów unijnych. Ponadto zapowiedział też, że UE ma dobre stanowisko na Konferencję Ministerialną Światowej Organizacji Handlu - dotyczy ono obrony interesów producentów rolnych UE oraz wspólnej polityki rolnej.
Hogan przypomniał też o zakończonych negocjacjach z Japonią, Wietnamem oraz Singapurem. Podczas obrad ministrowie omawiali również sposoby zapobiegania degradacji gleb w UE oraz sprawę zrównoważonego stosowanie pestycydów, zgodnie z realizacją dyrektywy 2009/128 WE.
Źródło i fot. 1.
![]() |
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|