KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
6 grudnia 2019

Czym jest Rolnictwo Wspierane przez Społeczność?

Producenci rolni nieustannie poszukują alternatywnych źródeł dochodu i dążą do skrócenia łańcucha dostaw żywności, aby uzyskać wyższe ceny oraz dochody. Rolnicy w Polsce obecnie mają do wyboru różne sposoby prowadzenia działalności i pozyskiwania potencjalnych konsumentów, którzy z kolei wybierają dla siebie najdogodniejszą formę zakupu, jak również produkty w korzystnych dla siebie cenach i jakości. 

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS) jest modelem, które pojawiło się w Polsce w 2012 roku. Polega ono na tym, że rolnicy przygotowują paczki ze świeżą wyprodukowaną przez siebie żywnością dla swoich konsumentów, członków.

Ważnym założeniem tej metody jest system zaliczkowy, który polega na tym, że rolnik w zależności od umowy z członkami otrzymuje przed rozpoczęciem się sezonu ustaloną kwotę. Fundusz ten powinien pokryć koszty związane z uprawą warzyw i owoców, czyli na przykład zakup sadzonek, nasion, opłatę za wodę, transport, inwestycje w zaplecze czy też koszt pracy rolnika. W ten sposób rolnik jest wspierany przez swoich konsumentów, ma bowiem zapewnione bezpieczne fundusze na produkcję i inwestycje z góry. Konsumenci ponoszą jednak świadomie przez to pewne ryzyko, związane z tym, że nie zawsze plonowanie jest na wystarczającym poziomie i plony się nie udadzą, bo to z kolei jest na przykład uzależnione chociażby od pogody.  

Każdy kto chciałby się zająć tym sposobem współpracy musi rozważyć więc istotny aspekt, jakim jest ustalenie ceny i zadać sobie pytania: ile kosztuje wyprodukowanie na przykład kilograma pomidorów czy jabłek? Jak należy ustalić ceny, aby rozliczyć się z konsumentami w sprawiedliwy sposób? Koszty wyprodukowania ustalane powinny być więc na podstawie książki wydatków i przychodów czy poniesionych lub planowanych inwestycji. W kalkulacjach nie należy zapominać o kosztach pracy rolnika, które powinny zapewnić mu godne wynagrodzenie.

Cechą wartą uwagi jest to, że system oparty jest na wspólnym zaufaniu, niejednokrotnie bowiem gospodarstwa te nie posiadają certyfikatu ekologicznego, prowadzone są jednak w systemie bezpiecznym dla konsumentów i przyjaznym środowisku. 

W systemie RWS nadrzędne jest partnerstwo, współpraca i wspieranie się nawzajem rolnika i konsumenta. Obie strony bowiem czerpią z tego korzyści: rolnik ma zapewniony zbyt, konsument z kolei ma ekologiczną żywność w sprawiedliwej cenie. 
Ta współpraca może dodatkowo budować świadomą społeczność, ponieważ żywność w tym systemie powinna być traktowana jako wspólne dobro, wyprodukowane w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego. Ma to służyć zawiązywaniu się trwałych i solidarnych społeczności.

Należy podkreślić, iż na ilość społeczności RWS niewątpliwie ma wpływ system regulacji i przepisów prawa związanych z produkcją i sprzedażą żywności przez rolników oraz wymagania weterynaryjne w poszczególnym kraju. W Polsce obecnie działa 8 gospodarstw RWS (lista dostępna jest na stronie www.wspierajrolnictwo.pl). Model ten jest popularny w USA, Chinach, Japonii, Europie (najbardziej we Francji).

 

kontakt1.jpg
Justyna Kryger
Artykuł opracowany we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione