"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich "Nowinka"
Koło Gospodyń Wiejskich “Nowinka” z Nowego Ciechocinka działa od września tego roku. Punktem zwrotnym w naszej działalności były tegoroczne dożynki parafialne. Przygotowałyśmy piękne ozdoby, uwiłyśmy wieniec dożynkowy, który reprezentował cały powiat aleksandrowski na dożynkach wojewódzkich, upichciłyśmy smakołyki dla wszystkich uczestników i wtedy podjęłyśmy decyzję, że utworzymy w naszej małej miejscowości Koło Gospodyń Wiejskich. Koło liczy dziś 16 pań w różnym wieku i choć rozpiętość wiekowa jest dość spora, to dogadujemy się fantastycznie. Na początku ustaliłyśmy, że będziemy się spotykały raz w miesiącu, a w rzeczywistości widzimy się dwa razy w tygodniu - opowiada przewodnicząca koła Pani Elżbieta Wieczorek.
19 września 2019 roku zarejestrowałyśmy się w ARiMR. Rejestracja przebiegła bardzo sprawnie i nie sprawiła nam żadnej trudności. Dzięki niej, w bardzo krótkim czasie, dostałyśmy dofinansowanie w kwocie 3 000 złotych, środki te bardzo nam pomogły w rozwoju działalności Koła. Zakupiłyśmy namiot, stoły, piekarniki, meble i zastawę. Dzięki tym funduszom, mamy wszystko, co potrzebne, aby Koło działało sprawnie - mówią gospodynie.
W pierwszych dniach naszej działalności, Pan Wójt powierzył nam reprezentowanie Gminy Aleksandrów Kujawski na festynie Bezpieczni nad wodą. Nasze potrawy cieszyły się ogromną popularnością, a dekoracje wzbudzały zachwyt. Uczestniczyłyśmy w Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich we Włocławku, prezentując swój pyszny deser "Gruszka pod pierzynką". Staramy się przekazywać swoje doświadczenia i uczyć historii naszego regionu młode pokolenie, dlatego organizujemy wyjazdy do miejsc pamięci, w których aktywnie uczestniczą młodzi ludzie. Obecnie duża grupa dzieci i młodzieży bierze udział w organizowanych przez nasze Koło jasełkach. Już od listopada spotykamy się, aby tworzyć przepiękne ozdoby świąteczne, które cieszą się popularnością na wystawianych przez nas stoiskach - wylicza Pani Elżbieta.
KGW "Nowinka" to więcej niż talentów kilka
Dziewczyny z naszego Koła ujawniają wiele talentów: bardzo smacznie gotujemy, pieczemy ciasta, pięknie śpiewamy, wykazujemy talenty artystyczne i organizacyjne. Same piszemy scenariusze dla dzieci na różne uroczystości (np. z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, Dożynek czy Jasełek). W ostatnim czasie urządziłyśmy zabawę andrzejkową, po której do dnia dzisiejszego dostajemy podziękowania od mieszkańców i zaproszonych gości - zachwala przewodnicząca KGW.
Chciałybyśmy, aby dalej nasze relacje układały się tak jak do tej pory. Wspaniale się uzupełniamy, integrujemy i pomagamy innym: przygotowałyśmy na przykład spotkanie z lekarzem, na które przyszły osoby starsze, a tym, którzy mają problem z poruszaniem się zapewniłyśmy transport. Jesteśmy w trakcie przygotowań do Wigilii, na którą zaprosiłyśmy całe Sołectwo Nowy Ciechocinek, aby jeszcze bardziej zintegrować naszą małą ojczyznę - zapowiadają gospodynie.
Panie z KGW "Nowinka" przygotowały także dla naszych Czytelników rewelacyjny przepis na barszcz czerwony z krokietami.
Barszcz z krokietami
Składniki na barszcz:
- 10 burków ćwikłowych (średniej wielkości)
- 6 cebul
- liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek,
- wywar z mięsa i warzyw
- kwasek cytrynowy,
- pieprz ziarnisty
- sól
- cukier
Sposób wykonania:
Na bardzo małym ogniu gotujemy buraki, cebulę i przyprawy, w drugim garnku przygotowujemy wywar, z różnego rodzaju mięs i warzyw. Po ugotowaniu łączymy wywar z esencją buraczaną i doprawiamy według uznania.
Składniki na krokiety:
- 2 kg wołowiny z tłuszczykiem
- 1 cała pierś z kurczaka
- 1,5 kg kiszonej kapusty
- 2 cebule
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- majeranek, sól, pieprz
Sposób wykonania:
Mięso ugotować z warzywami, po ugotowaniu wszystko zmielić. Ugotować kapustę kiszoną z zielem angielskim, liściem laurowym, solą i pieprzem. Ugotowaną kapustę drobno pokroić i włożyć do wcześniej zmielonego mięsa. Cebulkę pokroić w kostkę i przesmażyć, dodając 2 łyżki majeranku. Zeszkloną cebulę dodać do farszu. Wszystko razem wymieszać, dodając pieprz i sól do smaku. Następnie na usmażone naleśniki nakładać farsz i zawijać w prostokątny kształt. Krokiety obtoczyć w jajku i bułce tartej i smażyć na głębokim tłuszczu. Smacznego!
Drogie Panie! Nasza redakcja trzyma kciuki za Waszą działalność i życzy Wam samych sukcesów oraz satysfakcji ze wspólnej pracy ;-)
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|