Konsolidacja branży mięsnej w walce z ASF

Sygnatariuszami aktu założycielskiego byli przedstawiciele:
- Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG (KZP-PTCH),
- Związku Polskie Mięso,
- Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus,
- Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP,
- Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
Celem Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF (Porozumienie) jest wspieranie działań administracji państwowej w poprawie skuteczności walki z chorobą ASF oraz ograniczanie skutków gospodarczych rozprzestrzeniającej się choroby. Po objęciu terenu Wielkopolski strefą z ograniczeniami (czerwoną) ze względu na przypadki ASF u dzików przewiduje się pojawienie daleko idących zakłóceń na rynku mięsa wieprzowego. Wystąpią trudności w przemieszczaniu zwierząt zarówno do uboju jak i hodowli oraz do dalszej produkcji nie tylko lokalnie, ale w całym kraju. Ograniczenia będą również dotyczyć eksportu wieprzowiny.
W ramach spotkań roboczych Porozumienia, które odbywać się będą raz w miesiącu, oprócz organizacji branżowych stałe zaproszenia na posiedzenia otrzymali przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii, MRiRW, Ministerstwa Środowiska, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem ASF, przedstawiciele sejmowej i senackiej komisji rolnictwa oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Do współpracy zaproszono także autorytety ze świata nauki, przedstawicieli Izby Lekarsko – Weterynaryjnej oraz wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.
Pierwsze robocze spotkanie w ramach porozumienia odbędzie się jeszcze przez Świętami Bożego Narodzenia - informuje KZPPTCh.
Źródło: KZPPTCh
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|
![]() | Armagedon na rynku wieprzowiny - Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP komentuje |