KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2019-12-08

Mniej pestycydów = więcej pszczół?

Parlament Europejski wzywa do ograniczenia stosowania pestycydów w celu ochrony pszczół. Potrzebne jest nie tylko ich ograniczenie, ale także zwiększenie funduszy na badania i lepsze monitorowanie, aby uratować pszczoły w UE.

Albertowi Einsteinowi przypisuje się słowa:

Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.

My, niewątpliwie, z każdym rokiem widzimy ich nad polami coraz mniej. Zapylacze jednak nam niezbędne, bo bez nich sobie nie poradzimy.

Komitetu ds. Środowiska w Parlamencie Europejskim proponuje, aby ograniczenie stosowania pestycydów traktować jako „wspólny wskaźnik” w celu oceny skuteczności krajowych środków ochrony pszczół i innych zapylaczy. Aby pomóc w dalszym ograniczaniu pozostałości pestycydów w siedliskach pszczół, posłowie chcą, aby ograniczenie stosowania pestycydów stało się kluczową częścią przyszłej wspólnej polityki rolnej.

Komitet domaga się też więcej funduszy na wsparcie badań nad przyczynami zaniku pszczół w celu ochrony różnorodności gatunków zapylających. 

Jednak dojrzali rolnicy zdają sobie sprawę, że choć dawniej pestycydów używano mniej, to jednak były one bardzo degradujące dla środowiska, a mimo to nie obserwowaliśmy takiego zanikania pszczół. W ciągu ostatnich 20 lat, oprócz samych pestycydów w naszym otoczeniu zmieniło się wiele, choćby powstanie wież telefonii komórkowej, które emitują fale dotychczas nieobecne w przyrodzie. Są naukowcy, którzy zwracają uwagę, że pszczoły powracając do ula kierują się polem magnetycznym, które fale emitowane przez telefonię komórkową zakłócają.

I choć ograniczanie ilości stosowanych pestycydów to chlubna idea powstaje pytanie: co w zamian? I jaka jest pewność, że to wystarczy, by uratować pszczoły.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione