KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Ile wody pić, by zdrowym być?

Opublikowano 02.10.2018 r.
Dietetycy i lekarze powtarzają, że trzeba pić wodę. Nie zastąpi jej ani herbata, ani pyszna domowa zupa. Dlaczego picie czystej wody jest tak ważne? 

Każdego dnia powinniśmy wypijać około 30 ml wody na kilogram masy naszego ciała – mówi Mariola Nowicka, dietetyk kliniczny. 

Oznacza to, że osoba ważąca 80 kg powinna wypijać około 2,4 litra wody, a osoba ważąca 65 kg - około 2 litrów. Pamiętajmy jednak, że ma to być woda, a nie herbata czy napój gazowany.

Herbata czarna czy ziołowa ma zupełnie inne właściwości niż woda. Bardzo często herbata jest tak zwanym diuretykiem, czyli ma właściwości odwadniające. W praktyce oznacza to, że jeśli wypijemy szklankę herbaty lub naparu ziołowego to potem wydalimy więcej niż szklankę wody. Nie tylko w postaci moczu, ale także i potu - nie zapominajmy bowiem o tym, że skóra to największy organ naszego ciała i przez skórę woda dobrze się wchłania, ale także i paruje. Pamiętajmy o tym, że większość ziół ma także właściwości odwadniające.

Napoje gazowane nie są dla nas korzystne – mówi pani dietetyk.

Takie napoje zawierają sztuczne barwniki i cukier, który i tak jest dodawany do prawie wszystkich produktów przetworzonych. Jeśli są słodzone sztucznymi słodzikami to tym gorzej, gdyż takie substancje nadużywane mogą być także szkodliwe dla zdrowia. Pamiętajmy, że składamy się w 70% z wody, a nie z napojów kolorowych.

Szczególnie ważne jest, aby nauczyć dzieci picia wody. To niełatwe zadanie, ale warto to zrobić - raz wyuczony nawyk zostanie z naszymi pociechami na zawsze. Jak się za to zabrać?

Dzieci chętnie biorą przykład z dorosłych, więc jeśli sami będziemy pić wodę, to i dzieci zaczną ja pić, żeby nas naśladować – mówi pani Mariola.

 Ale... musimy wodę pić ze smakiem, bo dzieci nie da się oszukać. Przejście z picia napojów gazowanych czy soczków w kolorowych kartonikach na wodę nie jest łatwe, ale jest możliwe. W pierwszym okresie warto przygotowywać domowe lemoniady: do litra przegotowanej wody dodajemy wyciśnięty sok z pomarańczy i z połówki cytryny. Taki napój możemy dosłodzić łyżką miodu. Kolorowy kartonik można zastąpić pięknym kubkiem z ulubionym bohaterem z bajki. Każdego dnia ilość miodu nieznacznie zmniejszamy, aż w końcu nie dodajemy go wcale. Tak możemy nauczyć dzieci picia wody.
Także soki, nawet te nie z koncentratu, nie są dobrym napojem ani dla nas ani dla naszych dzieci. Jak podkreślają dietetycy, szklanka dobrego tłoczonego soku może nam zastąpić jedną z codziennych obowiązkowych porcji owoców i warzyw. Może więc być zamiennikiem posiłku, ale nie napoju. I czy nam się to podoba czy nie, to najlepszym napojem jest woda...

 

 

kontakt1.jpg Redakcja WDR
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj