Ile wody pić, by zdrowym być?
Każdego dnia powinniśmy wypijać około 30 ml wody na kilogram masy naszego ciała – mówi Mariola Nowicka, dietetyk kliniczny.
Oznacza to, że osoba ważąca 80 kg powinna wypijać około 2,4 litra wody, a osoba ważąca 65 kg - około 2 litrów. Pamiętajmy jednak, że ma to być woda, a nie herbata czy napój gazowany.
Herbata czarna czy ziołowa ma zupełnie inne właściwości niż woda. Bardzo często herbata jest tak zwanym diuretykiem, czyli ma właściwości odwadniające. W praktyce oznacza to, że jeśli wypijemy szklankę herbaty lub naparu ziołowego to potem wydalimy więcej niż szklankę wody. Nie tylko w postaci moczu, ale także i potu - nie zapominajmy bowiem o tym, że skóra to największy organ naszego ciała i przez skórę woda dobrze się wchłania, ale także i paruje. Pamiętajmy o tym, że większość ziół ma także właściwości odwadniające.
Napoje gazowane nie są dla nas korzystne – mówi pani dietetyk.
Takie napoje zawierają sztuczne barwniki i cukier, który i tak jest dodawany do prawie wszystkich produktów przetworzonych. Jeśli są słodzone sztucznymi słodzikami to tym gorzej, gdyż takie substancje nadużywane mogą być także szkodliwe dla zdrowia. Pamiętajmy, że składamy się w 70% z wody, a nie z napojów kolorowych.
Szczególnie ważne jest, aby nauczyć dzieci picia wody. To niełatwe zadanie, ale warto to zrobić - raz wyuczony nawyk zostanie z naszymi pociechami na zawsze. Jak się za to zabrać?
Dzieci chętnie biorą przykład z dorosłych, więc jeśli sami będziemy pić wodę, to i dzieci zaczną ja pić, żeby nas naśladować – mówi pani Mariola.
Ale... musimy wodę pić ze smakiem, bo dzieci nie da się oszukać. Przejście z picia napojów gazowanych czy soczków w kolorowych kartonikach na wodę nie jest łatwe, ale jest możliwe. W pierwszym okresie warto przygotowywać domowe lemoniady: do litra przegotowanej wody dodajemy wyciśnięty sok z pomarańczy i z połówki cytryny. Taki napój możemy dosłodzić łyżką miodu. Kolorowy kartonik można zastąpić pięknym kubkiem z ulubionym bohaterem z bajki. Każdego dnia ilość miodu nieznacznie zmniejszamy, aż w końcu nie dodajemy go wcale. Tak możemy nauczyć dzieci picia wody.
Także soki, nawet te nie z koncentratu, nie są dobrym napojem ani dla nas ani dla naszych dzieci. Jak podkreślają dietetycy, szklanka dobrego tłoczonego soku może nam zastąpić jedną z codziennych obowiązkowych porcji owoców i warzyw. Może więc być zamiennikiem posiłku, ale nie napoju. I czy nam się to podoba czy nie, to najlepszym napojem jest woda...
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|