Co warto przenieść do domku narzędziowego?

Nie wszyscy mamy pojemny garaż lub odpowiednią komórkę do narzędzi i sprzętów ogrodowych. Najprostszym rozwiązaniem będzie więc zakup domku narzędziowego.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich domków - drewniane, plastikowe lub metalowe. Podpowiadamy, który z nich będzie najbardziej odpowiedni do Twojego ogrodu.
Domki wykonane z plastiku (PCV)
To najbardziej uniwersalna konstrukcja. Przede wszystkim są praktycznie bezobsługowe, a więc nie wymagają okresowej impregnacji, czy malowania. Domki plastikowe są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na warunki atmosferyczne. W takim domku możemy bez obaw przechowywać wszystkie potrzebne nam narzędzia. Są również łatwe w montażu i demontażu, dzięki czemu możemy łatwo zmienić miejsce ich położenia. W razie wątpliwości można zamówić domek narzędziowym razem z montażem, jak w sklepie Ogrodosfera.pl. W zasadzie wyłącznie od nas zależy, w którym miejscu naszego ogrodu postawimy taki domek. Warto pamiętać, aby odsunięty był od budynków sąsiadujących, z których mógłby na niego osuwać się np. śnieg.
Domki drewniane
Domki drewniane mają duże walory estetyczne. Bardzo ładnie prezentują się w każdym ogrodzie. Wymagają jednak regularnej konserwacji, a więc malowania specjalnymi impregnatami i usuwania ew. ubytków w drewnie. Trzeba również pamiętać, że konserwacji wymaga również konstrukcja dachu, co czyni ten domek najdroższym rozwiązaniem. Niestety przeniesienie domku drewnianego łączy się z całkowitą jego rozbiórką, co może okazać się bardzo uciążliwe. Należy więc dokładnie przemyśleć miejsce usytuowania takiego domku. Wewnątrz konstrukcji drewnianej możemy przechowywać wszystkie narzędzia, bez obaw o ich stan na wiosnę.
Domki metalowe (blaszane)
Domki narzędziowe metalowe są najrzadziej spotykane, ze względu na ich najmniejszą atrakcyjność wizualną. Warto pamiętać, że konstrukcja domku powoduje kondensację wody, która może skraplać się do wewnątrz domku i powodować uszkodzenia znajdujących się tam przedmiotów. Do zmiany miejsca położenia konstrukcji również konieczna jest jej rozbiórka. Nie należy zapominać o konieczności konserwacji domku - głównie dachu. Zalegające tam np. liście powodować mogą gnicie blachy, co w konsekwencji doprowadzi do jej całkowitego zniszczenia.
Jak to zwykle bywa, wybór odpowiedniego domku narzędziowego zależy od indywidualnych upodobań. Warto jednak wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań, aby przez wiele lat cieszyć się z dokonanego wyboru.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl artykuł opracowany we współpracy z ogrodosfera.pl Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|