Ognisko grypy w zachodniopomorskim

Stado liczyło prawie 23 tysiące indyków. Zachodniopomorskie to już trzecie województwo, w którym wykryto HPAI, od momentu potwierdzenia pierwszego ogniska w Polsce, na Lubelszczyźnie, w dniu 31 grudnia 2019 roku.
Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie - przypomina Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. - Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tak zwanym chowie przyzagrodowym w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Problemy z HPAI dotknęły także producentów z Wielkopolski - wirus został potwierdzony na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim. Łącznie, uwzględniając zgłoszenia z trzech województw, w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 10 stycznia roku 2020, możemy mówić o dziesięciu potwierdzonych przypadkach zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej).
Daje to mniej więcej jedno nowe ognisko każdego dnia. Pogoda sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy, dlatego najważniejszą sprawą dla hodowców powinna być bioasekuracja i brak możliwości kontaktu drobiu z ptactwem dzikim.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|