Bioróżnorodność uratuje nas przed wymieraniem gatunków?

Bioróżnorodność jest definiowana jako zróżnicowanie życia na naszej planecie we wszystkich jego formach. Składa się na nią liczba gatunków, ich zmienność genetyczna i interakcje tych form życia w złożonych ekosystemach.
Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała w 2019 r. specjalny raport, w którym naukowcy ostrzegają, że wyginięcie grozi milionowi gatunków, z szacunkowych 8 milionów, w wielu przypadkach to kwestia dekad. Niektórzy badacze uważają nawet, że jesteśmy w trakcie szóstego masowego wymierania gatunków w historii Ziemi. Podczas wcześniejszych masowych wymierań, szacuje się, że wyginęło między 60% a 95% wszystkich gatunków. Powrót ekosystemów do normy po takim zdarzeniu zajmuje miliony lat. Jednak Ziemia przeżyła już co najmniej kilka masowych wymierań gatunków w czasach, gdy nie było jeszcze ludzi, więc... może jest to po prostu naszej planecie potrzebne?
Jak podkreśla Parlament Europejski, główne przyczyny utraty różnorodności biologicznej to zmiana sposobu użytkowania gruntów (np. wylesianie, intensywna gospodarka monokulturowa, urbanizacja), bezpośrednia eksploatacja, np. polowania i przełowienie, zmiana klimatu zanieczyszczenie środowisk, inwazyjne gatunki obce.
Oficjalne cele Unii Europejskiej w tej kwestii mają zostać przedstawione podczas szczytu ONZ o bioróżnorodności (COP15) w Chinach w październiku 2020. Dla polskich rolników może to oznaczać duże ograniczenie produkcji i... ogromne zmiany.
źródło: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20200109IPR69908/to-save-biodiversity-meps-call-for-binding-targets-at-global-and-eu-level
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|