Kolejna substancja czynna ŚOR będzie wycofana

Kolejną substancją czynną, której ostateczny termin stosowanie skończy się za rok jest tiachlopryd. Jest to insektycyd, który używany był do ochrony rzepaku ozimego i jarego.
Tiachlopryd należy do jednych z najbezpieczniejszych insektycydów dla pszczół, a wycofanie z ochrony kwitnących roślin rzepaku spowoduje duże problemy z prawidłową ochroną, gdyż zostaną tylko 2 grupy chemiczne, czyli pyretroidy oraz acetamipryd - ostatnia substancja czynna z grupy neonokotynoidów - informuje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. - Taka sytuacja spowoduje bardzo szybkie wytworzenie populacji szkodników odpornych, bo praktycy nie będą mogli stosować szerokiej rotacji różnych grup chemicznych.
W rzepaku ozimym aktualnie zarejestrowanych jest 12 insektycydów, które stosuje się do zwalczania chowaczy łodygowych, słodyszka rzepakowego i szkodników łuszczynowych.
W rzepaku jarym zarejestrowanych jest 9 insektycydów, które służą do zwalczania słodyszka rzepakowego i szkodników łuszczynowych.
Zgodnie z decyzją UE tiachlopryd może być w handlu do 3 sierpnia 2020 r., natomiast ostateczny termin stosowania mija w dniu 3 lutego 2021 r.
Oznacza to, że w Polsce rok 2020 jest ostatnim, w którym można stosować insektycydy zawierające tiachlopryd w rzepaku ozimym i jarym oraz w innych uprawach: kukurydza, ziemniak, burak cukrowy oraz warzywa.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|