KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
17 listopada 2017

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków? 4 cenne rady!

Rozszerzone naczynka krwionośne i żylaki na nogach to problem, z jakim boryka się coraz więcej osób. Niestety, to już nie tylko przypadłość ludzi starszych, tzw. „siedzący tryb życia” doprowadza do tego, że także w młodym wieku pojawiają się niepokojące zmiany naczyniowe.   

Żylaki - czy są niebezpieczne?

Żylaki na nogach to nie tylko defekt estetyczny, bagatelizowanie ich może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Pierwszym niepokojącym objawem są rozszerzone naczynka, tzw. pajączki. Z nich właśnie tworzą się później żylaki – które świadczą o rozwijającej się już niewydolności żylnej. Zbyt słaby obieg krwi może doprowadzać do powstawania coraz większych zmian. 

Czynniki wpływające na rozwój żylaków:

    • brak aktywności fizycznej,
    • tzw. „siedząca lub stojąca praca”,
    • ciąża,
    • otyłość,
    • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli coraz częściej odczuwasz bóle nóg (skurcze, uczucie ciężkości), może to być oznaką rozpoczynających się problemów z wydolnością żył. Krew tworzy wtedy zastoje, a żyły powoli się rozszerzają oraz tracą swoją elastyczność. Aby nie doprowadzić do powstania żylaków, konieczne jest szybkie podjęcie działań profilaktycznych. Poniżej przedstawiamy 4 cenne rady!

1. Więcej aktywności fizycznej

To najskuteczniejsza, a zarazem najprostsza metoda zapobiegania żylakom. Jeśli zadbamy o codzienną aktywność fizyczną, usprawnimy krążenie krwi w nogach, a tym samym przeciwdziałamy powstawaniu zastojów. Najlepszy jest oczywiście ruch na świeżym powietrzu. 

2. Dbaj o odpoczynek

Powinniśmy unikać zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeśli wymaga tego od nas praca, to róbmy sobie przerwy na krótki spacer (nawet po korytarzu) oraz ćwiczenia np. 5 przysiadów. Wieczorem dobrze jest odpoczywać z nogami uniesionymi w górę (podkładamy poduszkę). 

3. Dbaj o zdrową dietę

Odpowiednia dieta potrafi zdziałać prawdziwe cuda dla naszego organizmu, m.in. zapobiec powstawaniu żylaków lub pogorszeniu się tych, które już się pojawiły. Należy przede wszystkim jeść dużo owoców i warzyw, które są cennym źródłem witamin, a te z kolei uszczelniają naczynia krwionośne (szczególnie witamina C). Poza tym na pojawianie się żylaków mają wpływ nadmierne kilogramy. Obciążają one mięśnie i stawy, co wpływa na powstanie niewydolności żylnej. 

4. Kuracje wodne, czyli moczenie nóg

Zabiegi wodne to doskonała metoda poprawy krążenia w nogach. Najlepiej polewać zbolałe nogi zimną wodą (wieczorem i rano). Pomocne będą też zimne kompresy przykładane na 2 minuty. Takie zabiegi można wykonywać np. przez  3-4 dni (później robimy tygodniowe przerwy). Do kompresów warto wykorzystywać także odwary ziołowe, np. z kory kasztanowca. 

 

Więcej cennych informacji na temat naturalnych sposobów zapobiegania żylakom znajdzieszw książce „Słynne leki na 100 pospolitych dolegliwości” Z. Przybylaka, którą można zamówić na stronie WDR. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą wydawniczą! 

 

 

kontakt1.jpg Maria Has
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione