Ekologiczne opakowania – dlaczego warto je wybierać?
Co to są ekologiczne opakowania?
Ekologiczne opakowania wykonane są z naturalnych materiałów, dzięki czemu są bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Wcale nie musimy ich kupować, a w prosty sposób możemy je przygotować samodzielnie. Wystarczy przypomnieć sobie, w jaki sposób z pakowaniem radziły sobie nasze babcie. Nie znały one plastikowych pojemników do żywności, nie stosowały opakowań z tworzyw sztucznych. Do sklepu lub na lokalny targ zawsze wybierały się z wiklinowym koszykiem lub torbą z materiału, którą stosowały wielokrotnie. Jedzenie pakowały do bezpiecznych dla naszego zdrowia i niereagujących z pokarmami słoików, które często wykorzystywały. Nawet ze starych i wysłużonych już firanek babcie potrafiły wyczarować woreczki na owoce czy warzywa kupowane na wagę.
Zalety używania ekologicznych opakowań
Ekologiczne opakowania pomagają zmniejszyć ilość plastiku, którym się otaczamy oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla i produkcję odpadów. Aby były przyjaznymi dla środowiska, powinny być biodegradowalne, nadające się do kompostowania, recyklingu lub wielokrotnego użytku. Ważne jest, aby były nietoksyczne, wykonane z produktów pochodzących z recyklingu lub z naturalnych produktów przy niskim wpływie na środowisko. Doskonałym przykładem jest szklany słoik zamiast plastikowych opakowań jogurtów. To ekologiczne opakowanie wielokrotnego użytku, bo jeśli nie zostanie rozbity, to szkło przetrwa przez wieki i może być ponownie przetwarzane.
W jaki sposób ekologiczne opakowania wpływają na środowisko?
Spójrzmy na szklany słoik. Można go używać ponownie, dopóki się nie rozbije. Jest to materiał, który łatwo poddać recyklingowi na całym świecie. Aby wyprodukować szklany słoik, niezbędne jest zebranie kwarcu, zwanego również piaskiem kwarcowym, który jest materiałem deficytowym na całym świecie. Po jego zebraniu trzeba go przewieźć do fabryki. Ciężarówką, która zużywając paliwo, emituje dwutlenek węgla do atmosfery, a w ten sposób przyczynia się do zmiany klimatu. Następnie do przekształcenia kwarcu w szkło niezbędna jest energia elektryczna oraz inne paliwa do podgrzania pieca, który jest używany do topienia i firmowania szkła.
Za każdym razem, kiedy ktoś ponownie wykorzystuje słoiki lub szklane opakowania dba o środowisko naturalne. Samo używanie mniejszej ilości opakowań również jest świetnym sposobem na bycie ekologicznym.
Ekologiczne opakowania do żywności
Ekologiczne opakowania do żywności stanowią największy problem. Do pakowania produktów sypkich lub mokrych, które kupujemy w sklepach, ciągle stosuje się plastikowe woreczki i opakowania. A przecież coraz więcej sklepów i dyskontów daje możliwość zakupu produktów czy wędlin do własnych opakowań. Dlatego warto na zakupy wybierać różnych rozmiarów woreczki z firanek, które doskonale sprawdzą się zamiast foliowych reklamówek do pakowania warzyw, owoców czy cukierków na wagę. Innym doskonałym rozwiązaniem jest zabieranie na zakupy szklanych słoików, gdy zamierzamy kupić sałatkę rybną czy filet z kurczaka.
Również w domu do pakowania żywności warto wybierać szklane opakowania, zamiast dostępnych plastikowych, które mogą wchodzić w reakcje z żywnością i powodować wytwarzanie niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji. Ze zbędnych materiałów można samodzielnie uszyć torby wielokrotnego użytku.
Z łatwością nauczyliśmy się stosować wygodne opakowania z plastiku i tworzyw sztucznych, które wcale nie są wygodne dla naszej planety. Warto wrócić do rozwiązań, które stosowały nasze babki i prababki, w czasach kiedy świata nie zalewały tony plastiku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|