Sauna – uzdrawiające „ciepełko”

Dobrodziejstwa sauny powoli przestają być w Polsce trudnodostępnym luksusem. Coraz łatwiej z nich skorzystać, za sprawą nowobudowanych basenów, Aquaparków czy centrów SPA. Wciąż daleko nam jednak do liderów w tej dziedzinie - Finów. Według statystyk na 5.5 miliona mieszkańców tego kraju przypadają ponad 2 miliony saun!
Relaksujące i uzdrawiające działanie ciepła odkryto już w czasach starożytnych cywilizacji. Pierwsze kąpiele w z wykorzystaniem polewanych wodą, rozgrzanych kamieni odbywały się w… jaskiniach. Z czasem jednak zwyczaje te wymarły, praktykowano je jedynie w Finlandii i części Rosji. Dziś sauna wraca do łask na całym świecie.
Dlaczego warto skorzystać z sauny?
Wskutek oddziaływania wysokiej temperatury, przebywając w saunie pocimy się. Wraz z potem nasz organizm pozbywa się nagromadzonych w nim toksyn. Korzystnie oddziałuje to chociażby na kondycję skóry, która staje się gładsza i zdrowsza. Przebywając w saunie hartujemy organizm. W „ekstremalnych” okolicznościach wzmacnia się nasz układ odpornościowy, korzyści odnosi także układ krążenia. Nie można pominąć także korzystnego wpływu, jaki ciepło wywiera na nasze samopoczucie i psychikę. Sauna uspokaja, wycisza i daje poczucie odprężenia. Co ciekawe, wskutek wysokiej temperatury wydzielają się m.in. endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Jak korzystać z sauny?
To nic trudnego. Potrzeba tylko ręcznika i około pół godziny wolnego czasu. Przed wejściem do sauny najlepiej wziąć prysznic. Gdy poczujemy się zmęczeni “ciepłem”, zróbmy przerwę i kolejny raz skorzystajmy z odświeżającego prysznica. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów saun. Najczęściej spotykane to: sauna sucha (temp. 90-110°C), sauna mokra (temp. 75-90°C), sauna parowa (temp.: 45-65°C).
Przeciwskazania
Mimo wielu korzystnych właściwości, korzystanie z sauny nie jest zalecane każdemu. Przede wszystkim nie powinno się do niej wchodzić, gdy spożywaliśmy alkohol. Nie zalecana jest osobom mającym problemy m.in.: z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością układu krążenia, grzybicami, gruźlicą, padaczką a także nowotworami złośliwymi. W razie wątpliwości, przed skorzystaniem z sauny warto skonsultować się z lekarzem.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|