Krzysztof Jurgiel: nie dla podatku od mięsa

Podatek od produkcji zwierzęcej jest zgodny z mającym być wprowadzonym od przyszłego roku Europejskim Zielonym Ładem, gdyż ma ograniczać emisję szkodliwych gazów i wzmocnić dbałość o środowisko.
Pomysł opodatkowania cen mięsa uważam za szkodliwy i nieracjonalny. Nie będzie miał większego wpływu na redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery ziemskiej - informuje na swojej stronie internetowej europoseł Krzysztof Jurgiel. - Według danych UE, produkcja zwierzęca ma ledwie czteroprocentowy udział w wydzielaniu CO2 do atmosfery, a kraje unijne emitują ponad trzykrotnie mniej niż same Chiny. Wprowadzenie podatku uderzy bezpośrednio w branżę mięsną, której koszty produkcji znacznie wzrosną, przyczyni się do spadku opłacalności hodowli i przetwórstwa. Już obecnie kraje UE produkują drożej mięso i wyroby pochodzenia zwierzęcego niżkraje trzecie z powodu obowiązujących je wyższych standardów, jak: sposoby żywienia, dobrostan zwierząt, identyfikowalność, itd.
Jak już informowaliśmy, w minionym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbyła się prezentacja raportu Koalicji TAPP, mówiącego o skutkach produkcji zwierzęcej dla środowiska naturalnego. Grupa europosłów jest za wprowadzeniem wysokiego podatku od mięsa, by ograniczyć jego produkcję i spożycie.
Wybujałe ambicje klimatyczne grupy deputowanych lewicowych i Zielonych w PE rażą deficytem rachunku ekonomicznego i zdrowego rozsądku. Produkcja zwierzęca, gigantyczne fermy, a także zakłady przetwórstwa mięsa znajdą dość szybko lokalizację poza granicami UE, w krajach, gdzie troska o emisję gazów cieplarnianych i o wysokie standardy mało kogo interesuje. Efekt cieplarniany zostanie nawet zwiększony - uważa Krzysztof Jurgiel.
Trudno jednak nie zauważyć, że promowanie wegetarianizmu, a nawet weganizmu jest coraz silniejsze. Bezmięsne odżywianie powoli staj się modnym trendem w Unii Europejskiej. Jednak polskie rolnictwo w dużej części opiera się na produkcji zwierzęcej, a znaczny wzrost cen mięsa, który stanie się faktem jeśli podatek będzie wprowadzony - sprawi, że ceny staną się zaporowe, a produkcja nieopłacalna.
źródło fot 1
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|