Ułatwienie w rozliczaniu podatku VAT
Podejmując decyzję przejścia na zasady ogólne, jednocześnie będąc czynnym podatnikiem VAT należy liczyć się z mnóstwem obowiązków do spełnienia wobec Urzędu Skarbowego. Jednym z nich jest comiesięczne składanie deklaracji VAT 7 – jeżeli podatnik rozlicza się miesięcznie bądź deklaracji VAT 7K – jeżeli podatnik rozlicza się kwartalnie. Ponadto wraz ze wspomnianymi deklaracjami podatkowymi do 25. dnia każdego miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, istnieje obowiązek składania informacji o zakupach i sprzedaży wynikających z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres zwanej jednolitym plikiem kontrolnym JPK_VAT. Należy zaznaczyć, że wybierając metodę rozliczania kwartalną JPK_VAT trzeba składać miesięcznie, przy jednoczesnym składaniu deklaracji VAT 7K kwartalnie.
W chwili obecnej Ministerstwo Finansów zapowiada zniesienie obowiązku składania deklaracji VAT 7 i VAT 7K oraz jednolitych plików kontrolnych JPK_VAT na rzecz jednolitych plików kontrolnych JPK_VDEK – połączonych informacji, które dotychczas są zawarte w deklaracji podatkowej oraz w rejestrach zakupu i sprzedaży VAT.
Innymi słowy obszar dotychczasowej struktury JPK_VAT będzie poszerzony o informacje, które są zawierane w deklaracjach podatkowych, a nie wynikają z rejestrów VAT, jak np.:
- kwota nadwyżki podatku naliczonego oraz termin jego zwrotu,
- kwota nadwyżki z poprzedniej deklaracji,
- kwota podatku do zapłaty,
- wartość korekty środków trwałych,
- odliczenie za zakup kasy rejestrującej,
- itd.
Ponadto należy dodać, że koniecznym będzie dostosowanie oprogramowania finansowo-księgowego, wykonanie odpowiedniej aktualizacji rejestrów VAT i jednolitych plików kontrolnych.
Planowany termin przedstawionych zmian ma wejść w życie:
- od 1 kwietnia 2020 roku dla dużych przedsiębiorstw,
- od 1 lipca 2020 roku dla pozostałych podatników VAT.
Reasumując, zniesienie obowiązku składania deklaracji podatkowej powinno cieszyć się powodzeniem zarówno wśród przedsiębiorców, jak również, a może i przede wszystkim, wśród księgowych. Jest to znaczne ułatwienie pośród ogromu obowiązków wynikających z faktu prawidłowego rozliczenia prowadzonej działalności i właściwego wypełniania niejednokrotnie skomplikowanych obowiązków podatkowych.
Źródło: www.inforfk.pl, Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Ewa Stodolna
Artykuł opracowany we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|