Czarne jagody – naturalny lek na...
Czarne jagody na infekcje jamy ustnej
Kuracja polecana jest przy infekcji jamy ustnej, owrzodzeniu ust, języka, błony śluzowej, a także przy rankach w jamie ustnej i w paradontozie.
Późną wiosną i latem naturaliści polecają spożywanie dużej ilości czarnych jagód. Najlepiej żuć przez kilka minut świeże owoce. Zimą można wykorzystać owoce mrożone, suszone – wcześniej namoczone w wodzie lub domowe dżemy.
Prosty przepis na domowy dżem
1 kg owoców, ¼ kg cukru, pół szklanki soku jabłkowego, zagotować i gotować przez 45 minut, ciepły przekładać do słoików, można pasteryzować.
Infekcję dziąseł pomoże także zwalczyć szklanka ciepłej wody z 1 łyżeczką dżemu. Płyn należy wymieszać i pić 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżki.
Regularne stosowanie jagodowych leków pomoże złagodzić i zmniejszyć owrzodzenia błony śluzowej oraz zagoić drobne ranki.
Owoce jagodowe lekarstwo dla jamy ustnej
Owoce jagodowe warto spożywać przy paradontozie, infekcjach jamy ustnej, słabych zębach oraz dziąsłach.
Do pielęgnacji jamy ustnej oraz utrzymania w zdrowiu i dobrej kondycji zębów i dziąseł, naturaliści zalecają regularne spożywanie owoców jagodowych: czarnych jagód, borówek i jeżyn. Podobne właściwości mają także wiśnie i czereśnie – bogate w składniki mineralne, witaminę C i beta-karoten. Najlepiej wybierać świeże owoce.
Regularne żucie owoców jagodowych pozwala wydobyć z nich wszelkie niezbędne składniki, które wspomagają regenerację błony śluzowej, usprawniają kondycję i stan dziąseł oraz działają przeciwbakteryjnie.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|