KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Czy rolnik musi posiadać mikrorachunek podatkowy?

Opublikowano 03.03.2020 r.
Od stycznia 2020 roku weszło w życie szereg nowych przepisów i uregulowań dotyczących różnych kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, co wiąże się z wieloma pytaniami i niejasnościami ze strony rolników. Jednym z nich jest sprawa posiadania przez rolnika mikrorachunku. Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła rozwjać wszelkie wątpliowści.

Mikrorachunek to przyporządkowany dla każdego klienta rachunek służący do rozliczania się z urzędem podatkowym. Musi go posiadać każdy, kto wpłaca podatki z tytułu PIT, CIT I VAT do urzędu skarbowego. Dotyczy to również rolników, którzy są płatnikami podatku VAT lub płacą jakiekolwiek inne podatki niezwiązane z działalnością rolniczą takie jak PIT, CIT i VAT. Inne podatki, na przykład podatek od czynności cywilno-prawnych (przy zakupie samochodu osobowego od osoby prywatnej) lub podatek od spadku czy darowizny płaci się na dotychczasowe konta właściwych urzędów skarbowych. Mandaty dalej wpłacamy na konto podane na bloczku mandatu. Jeśli rolnik prowadzi działalność gospodarczą lub pracuje na etacie czy umowie zleceniu, będzie musiał również posiadać taki rachunek - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Mikrorachunek generuje się na portalu www.podatki.gov.pl w zakładce mikrorachunek podatkowy. Jeśli dotyczy on działalności gospodarczej lub/i podatku VAT to należy wpisać do generatora numer nip gospodarstwa. Jeśli dotyczy on osób prywatnych to pesel. Numery te (nip lub pesel) będą częścią składową naszego indywidualnego mikrorachunku podatkowego.

Co ważne, jeśli to urząd skarbowy ma nam zwrócić nadpłacony podatek, to zrobi to jak do tej pory na nasze konto lub w gotówce.

Ważne – mikrorachunek nie obowiązuje przy płatności podatku rolnego do gminy.

Źródło: WIR

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO