"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Świt w Łętowicach

Koło Gospodyń Wiejskich Świt w Łętowicach działa od grudnia 2018 roku i niedawno obchodziło swoje "pierwsze urodziny". Na dzień dzisiejszy Koło zrzesza 26 członków, w tym dwóch Panów. Przekrój wiekowy jest dość duży, bo najmłodsza z nas ma 24 lata, a najstarsza 65 lat. KGW Świt założyły Panie, które kilkadziesiąt lat temu same uczestniczyły w zajęciach Koła Gospodyń, skąd też pochodzi nasza reaktywowana nazwa "Świt" - wywodzi się właśnie od nazwy Koła, które działało przed laty w naszej miejscowości - opowiada Pani Joanna Twardowska, Prezes Zarządu KGW Świt. - Od dnia powstania Koła jesteśmy zarejestrowane w ARiMR, co bardzo nam pomogło poprzez wsparcie pieniężne, za które mogłyśmy kupić kuchenki, miksery i inne potrzebne akcesoria do przygotowywania potraw i ciast. Oddział ARiMR pomaga nam również merytorycznie, czy organizując szkolenia np. dotyczące rozliczeń CIT-8.
Działalność KGW skupia się na rozwijaniu zainteresowań i pasji Pań, ale także na działalności na rzecz wsi.
Pieczemy ciasta, pączki (w tym roku 1300 sztuk), chleby. Robimy domowy makaron, przetwory, smalec i kisimy kapustę. Bierzemy udział w akcjach charytatywnych na rzecz chorych dzieci z naszej gminy, robimy też wieńce dożynkowe. Poza tym bierzemy udział w kiermaszach świątecznych, a nasze stoiska zawsze budzą wielkie zainteresowanie i podziw. Podczas takich kiermaszów można spróbować wypieków, z tradycyjnych przepisów naszych babć, ale także potraw, do których dodajemy trochę nowoczesności. Chleb na naturalnym zakwasie, ciastka ze skwarek, czy ciasto na maślance to wypieki, które zawsze znikają w mgnieniu oka. Nie obca nam też kuchnia włoska, o czym wiedzą już goście zaproszeni do degustacji naszych dań - zachwalają gospodynie.
Członkowie koła często spotykają się w przyjaznej atmosferze przy ogniskach, podczas zabaw i wycieczek. KGW zwiedzio już wspólnie Szczawnicę, Niedzicę, Muszynę. Próbowało również sił na górskich szczytach i bawiło się na zimowym kuligu.
Stajemy się już pomału jedną, dużą rodziną i możemy na siebie liczyć - mówi Pani Joanna. - Współpracujemy też z zaprzyjaźnioną jednostka OSP, sołtysem wsi, Szkołą Podstawową i Klubem Sportowym. Organizujemy imprezy dla mieszkańców, jak np. Dzień Kobiet Wiejskich czy Dzień Dyni dla najmłodszych, a także zajęcia zumby, fitness, na które przyjeżdżają również mieszkańcy z sąsiednich gmin.
Największą inicjatywą, jaką do tej pory utworzyło Koło jest Rodzinny Dzień Sportu, którego druga edycja przed nami już w czerwcu. Dzień ten na długo zapisze się w naszej pamięci. Impreza ta cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców całej gminy. Rozgrywki sportowe dla całych rodzin, wspaniałe nagrody, gastronomia dla każdego, wodzirejki zabawiające dzieci, a na koniec wielka bitwa na balony wodne. Wszystko to powstało z naszej inicjatywy i jesteśmy z tego bardzo dumne. Dzięki zaprzyjaźnionemu Klubowi Sportowemu wszystkim przyświecał zdrowy duch rywalizacji - relacjonują Panie z KGW Świt.
Nasze członkinie mają wiele talentów. Każda z nas odpowiedzialna jest za inną część naszych działań. Mamy w zespole Panie kucharki z wieloletnim doświadczeniem, z których rąk wychodzą prawdziwe przysmaki, mamy też panią kosmetolog, która w każdej chwili może zadbać o wizerunek każdej z nas. Kilka z naszych koleżanek to prawdziwe talenty artystyczne. Wykonywanie dekoracji, kwiatów na palmy czy pisanie tekstów wierszy i piosenek o Kole to dla nich pestka - mówi Pani Joanna. - Jest z nami również Pani krawcowa i Pani księgowa. Z rąk naszej Pani cukiernik wychodzą najpiękniejsze i najsmaczniejsze ciasta i torty, a nasza Pani Prezes jest najlepsza w planowaniu i organizowaniu. W naszych szeregach jest również Pani, która zwiedziła już pół Polski, więc chętnie planuje wycieczki, a Panowie dbają o stan sprzętu i pomieszczeń, w których spotykamy się i pracujemy - opowiadają członkowie koła.
Napędzamy się nawzajem! Spotykamy się zależnie od tego, co planujemy, bywa często tak, że spotykamy się codziennie przez okrągły tydzień, a nawet dwa, żeby dopiąć wszystkie projekty. Poza tym mieszkamy w małej miejscowości, jesteśmy sąsiadkami i przyjaciółkami, więc spędzamy dużo czasu w swoim towarzystwie, jeździmy razem do kina, teatru, pijemy kawę. Nasze Koło staje się coraz bardziej rozpoznawane nie tylko na forum wsi, gminy, ale także powiatu, o czym świadczą zamówienia na ciasta spoza okolicznych miejscowości. Mamy coraz więcej polubień strony na Facebooku i coraz więcej osób przychodzi na organizowane przez nas wydarzenia, co niezmiernie nas cieszy.
Koło ma wiele planów na nowy rok. Planujemy wydarzenie na skalę całej gminy, może i powiatu. Zaczynamy już także prace przy palmach wielkanocnych. Na warsztaty wyrobu kwiatów na palmy będziemy zapraszać mieszkańców wsi, aby w tym roku nasz kościół parafialny wypełnił się po brzegi kolorowymi palmami. Będzie coś dla dzieci, dla dorosłych i seniorów. Będzie smacznie, kolorowo, nie zabraknie też wątków sportowych, wydarzeń patriotycznych. W roku 2020 stawiamy na ekologię, stąd dużo projektów z tym związanych. Nie chcemy zdradzać szczegółów, ale na pewno o nas usłyszycie - zapowiada Koło Świt z Łętowic.
Warto również wspomnieć o zajęciu przez KGW Świt drugiego miejsca w konkursie "Słodkie smaki regionów", zorganizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w którym ich ciasto na maślance podbiło serca jury. Panie specjalnie dla czytelników portalu KalendarzRolnikow.pl udostępniają ten świetny przepis - wypróbujcie koniecznie!
CIASTO NA MAŚLANCE
Składniki:
- 2,5 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka maślanki
- 0,5 szklanki oleju
- 3 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- cukier waniliowy
- dowolne owoce/czekolada/tarte jabłka
Kruszonka:
- 10 dag masła
- 0,5 szklanki cukru pudru
- 1,5 szklanki mąki
Wykonanie:
Jaja ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę, następnie stopniowo dodajemy mąkę z proszkiem, olej, maślankę, a następnie ulubione owoce. Wylewamy na blaszkę. Składniki na kruszonkę łączymy i podgrzewamy w garnku, aż do połączenia się składników. Zagniatamy kruszonkę. Na wyłożoną na blachę masę, kruszymy kruszonkę. Pieczemy ok. 40 min w temperaturze 180 st. C.UWAGA - przepis na tzw. keksówkę. Smacznego!
Zachęcamy do śledzenia działalności KGW w Łętowicach na ich facebookowej stronie :-)
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|