Być kobietą! Dzień Kobiet dawniej i dziś

Historycy uważają, że pierwowzór święta kobiet sięgaja czasów starożytnego Rzymu i wiąże się ze świętem Matronalii. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Manifestacja miała upamiętnić protest, który odbył się 8 marca 1908 roku. Wtedy właśnie blisko 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej domagało się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się wówczas prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. Z kolei w latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne.
8 marca 1917 (23 lutego 1917 roku wg kalendarza juliańskiego) kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem "chleb i pokój" rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.
Oficjalnie datę 8 marca okrzyknięto Dniem Kobiet w 1922 roku.
Dzień Kobiet w czasach PRL
W Polsce święto kobiet było szczególnie popularne w okresie PRL. Panie obdarowywano wówczas słynnymi goździkami, a także rajstopami, ręcznikami czy kawą. Dzień ten obowiązkowo obchodzony był w zakładach pracy i szkołach. Tego dnia powtarzano hasła o wielkiej roli kobiet w społeczeństwie oraz ważności pracy, którą wykonują.
Dzień Kobiet dziś
Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. Dziś Dzień Kobiet jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy kobiet z całego świata, podkreślenie ich roli oraz podziękowanie i docenienie. Wiele pań otrzymuje tego dnia od panów kwiaty i inne upominki.
Warto również dodać, że 18 grudnia 2007 roku Zgromadzenie ustanowiło dzień 15 października jako Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.
Drogie Panie!
Z okazji Waszego święta redakcja portalu KalendarzRolnikow.pl składa Wam najserdeczniejsze życzenia. Bądźcie szczęśliwe, niech spełniają się Wasze marzenia, a każdy dzień przynosi mnóstwo radości!
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|