KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Dlaczego warto być empatycznym?

Opublikowano 19.03.2020 r.
Spojrzenie na świat z perspektywy innego człowieka – to nie jest zadanie łatwe. Zdolność do takiego myślenia nazywamy empatią. Jest ona jedną ze składowych tzw. inteligencji emocjonalnej, ale to nie jedyny powód, dla którego warto być empatycznym….

Zgodnie z definicją empatia jest umiejętnością zrozumienia innych ludzi oraz współodczuwania ich uczuć i emocji. To nie tylko zdolność wczuwania się w sytuację partnera, współpracownika lub przeciwnika, ale także zrozumienia kierujących nimi motywów. To właśnie zrozumienie motywów pozwala odkryć źródła późniejszych decyzji i postaw. 

Umiejętność bycia empatycznym przydaje się w rozwiązywaniu najróżniejszych konfliktów oraz sytuacjach, które napotykamy w codziennym życiu: sporach, negocjacjach, rozmowach czy transakcjach biznesowych.

Co zrobić, aby być empatycznym? 

Psychologowie podkreślają, że zanim zrozumiemy innych, powinniśmy zrozumieć także siebie. Osoby o ugruntowanej osobowości i odpowiedniej samoocenie nie mają problemów ze zrozumieniem i przeanalizowaniem postępowania innych. Warto wiedzieć, że słuchanie empatyczne to nie tylko słuchanie słów. Drugiego człowieka „trzeba odbierać” całościowo. Dlaczego? Okazuje się, że tylko 10 procent naszej komunikacji stanowią słowa. 30 procent to brzmienie i ton głosu, a aż 60 procent to język ciała! 

Bardzo trudno o empatię w przypadku ludzi żyjących z poczuciem krzywdy. Skupieni są oni na własnym bólu i cierpieniu. Jeżeli nawet nie obwiniają innych o spowodowanie nieszczęścia, to niezwykle trudno dostrzec im w drugim człowieku prawdziwe emocje.

Empatia – to się opłaca?!

Dlaczego warto być empatycznym? Oczywiście dlatego żeby móc zrozumieć innym i im pomóc, ale nie tylko… Wymienić możemy także przesłanki bardziej egoistyczne. 

Badania naukowe wskazują, że umiejętność bycia empatycznym się nam opłaca! W trakcie badań nad psychiką dzieci szkolnych okazało się, że te, które były empatyczne osiągały lepsze wyniki w nauce (mimo iż wysoka empatia nie musi wcale przekładać się na wysokie IQ). Z kolei w coraz większej ilości podręczników biznesu zwraca się uwagę na fakt, że w długofalowej perspektywie, zarządzanie ludźmi w oparciu o zrozumienie ich emocji jest znacznie bardziej efektywne niż przysłowiowe „dążenie po trupach do celu”.

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

POWIĄZANE TEMATY:empatiajak być empatycznym
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO