KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
24 marca 2020

Ekologia w rolnictwie - ekologiczne zwalczanie chwastów

Nie istnieje sposób by chwastów pozbyć się raz na zawsze. Wciąż trzeba z nimi walczyć a ta walka jest nierówna. Zwłaszcza gdy toczy się w gospodarstwie ekologicznym, nastawionym na produkcję zdrowej, wolnej od chemii żywności. Chwasty pobierają z gleby te same składniki pokarmowe co rośliny uprawne, również potrzebują światła i wody, zabierając to wszystko roślinom uprawnym. A przy tym charakteryzują się bardzo dużym początkowym wzrostem, dzięki czemu już na starcie zyskują dużą przewagę nad uprawami. Dodatkowo mają dużą zdolność do rozmnażania a kiełkują w bardzo zróżnicowanych, często niemożliwych dla roślin uprawnych warunkach i terminach. Bardzo często są samopylne i błyskawicznie przechodzą cykl rozwojowy, co daje im możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się.

 

Najważniejsze w rolnictwie ekologicznym jest zapobieganie zachwaszczeniu. A najlepsze efekty uzyskuje się stosując łączenie różnych metod pozbywania się chwastów.

Metody zapobiegania zachwaszczeniu w rolnictwie ekologicznym

Odpowiedni dobór gatunków roślin uprawnych – ważne, by uprawiać takie odmiany roślin, które dorównują chwastom w szybkości kiełkowania i mają dobrą dynamikę wzrostu początkowego. Do tego wyróżniają się dużą powierzchnią liściową, wysokością i potrafią w szybkim tempie pobierać składniki pokarmowe.

Dobra jakość materiału siewnego – nasiona należy pozyskiwać ze sprawdzonych źródeł. Daje to gwarancję, że wśród interesujących nas nasion nie będzie nasion chwastów.

Stosowanie płodozmianu – w gospodarstwie ekologicznym jest to niezwykle istotne by mieszać uprawę roślin jednorocznych z wieloletnimi, uprawiać je na przemian w zwartym łanie a następnie w szerokich rzędach, zamieniać sezonowo rośliny jednoroczne z wieloletnimi. I nie zapominać o udziale wieloletnich roślin motylkowych takich jak koniczyna czy lucerna z trawami.

Nawożenie – nawozy powinny być naturalne i organiczne. Należy pamiętać o terminach i zalecanym dawkowaniu. Kompost, który jest bezcennym dostarczycielem wszelkich składników odżywczych może zawierać nasiona chwastów a także szkodniki, np. pędraków. Dlatego trzeba wiedzieć które chwasty i w jakim stadium nadają się do kompostowania, a których absolutnie kompostować nie wolno i lepiej je spalić. By chronić uprawy przed szkodnikami, zanim kompostownik zostanie rozrzucony na polu, należy go dokładnie przesiać.

Mulczowanie – inaczej ściółkowanie upraw. Polega na okryciu powierzchni biomasą organiczną. Służyć do tego może np. rozkładanie trocin w międzyrzędziach, słomy albo włókniny. Można do mulczowania użyć również metody nieorganicznej - czarnej folii. Metody te stosowane są głownie w sadownictwie i warzywnictwie.

Miedza i nieużytki – ważnym jest by dbać o najbliższe otoczenie upraw ekologicznych. Nie można pozwolić by miedza czy sąsiadujące z polem nieużytki porastały bez przeszkód chwasty. Sprawi to, że ich nasiona szybko rozsieją się wśród roślin uprawnych. Bezwzględnie należy dbać o czystość maszyn i narzędzi. Zapobiegnie to przemieszczaniu się kawałków kłączy, bulw czy rozłogów przez użytkowane w gospodarstwie maszyny.

Metody walki z chwastami w rolnictwie ekologicznym

Jak i w innych dziedzinach życia lepiej jest zapobiegać niż leczyć, to jednak nie ma takiej siły, która powstrzymałaby chwasty przed wyrośnięciem. A gdy wyrosną, walka zaczyna się od nowa. I tu należy również łączyć róże metody by summa summarum skutecznie pozbyć się jak największej ilości chwastów i sprawić by jak najmniej się rozprzestrzeniały.

Effect 24H - to w 100% naturalny, nieselektywny herbicyd. Przeznaczony jest do zwalczania chwastów i odrostów. Działa kontaktowo. Po oprysku rośliny ulegają deformacji. Przyczyną jest niszczenie przez Effect 24H błon komórkowych roślin i ich odwadnianie się (dehydratację). Preparat ten najbardziej efektywnie niszczy rośliny we wczesnej fazie rozwojowej. Dlatego też idealnie nadaje się do wiosennych oprysków, zanim jeszcze zaczną się siewy roślin uprawnych. Jeśli zostanie użyty ściśle zgodnie z instrukcją, to efekty można zaobserwować już po dwóch dniach. Na tereny opryskane Effect 24H można bezpiecznie wejść już kolejnego dnia. Najbardziej na środek wrażliwe chwasty to: komosa biała, gwiazdnica pospolita, chwastnica jednostronna, jasnota różowa, jasnota purpurowa, tasznik pospolity, mniszek pospolity, przetacznik perski i szarłat szorstki. W składzie Effect 24H znajduję się tylko naturalne składniki a tym głównym jest kwas nanonowy (pelargonowy), w naturze występujący w eterycznych olejkach pelargonii.

Zabiegi uprawowe – odpowiednia orka - trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad: płytkie odwracanie, następnie głębokie spulchnianie, podorywka a na koniec uprawa przedsiewna. Spowoduje to niszczenie dużej części nasion znajdujących się w glebie.

Pielenie – to bardzo ważna czynność, pomagająca skutecznie pozbywać się chwastów. Pielenie może być ręczne lub mechaniczne, wybór zależy od rośliny, która jest uprawiania i występujących wśród niej chwastów. Ważna jest też temperatura powietrza oraz wilgotność podłoża.

Na koniec wspomnieć jednak należy, że chwasty to nie tak do końca samo zło. Mają i swoje pozytywne znaczenie dla upraw i dla człowieka. Niektóre, tak jak korzeń chrzanu pospolitego, mniszek lekarski zwany powszechnie mleczem, kwiat jasnoty białej, pokrzywa zwyczajna czy nasiona babki piaskowej to chwasty mających szerokie zastosowanie w lecznictwie. Poza tym chwasty często chronią warstwę wierzchnią przed wysuszeniem i zaskorupieniem a także przed erozją. Przyczyniają się do rozluźniania głębszych warstw podłoża. Bardzo często są siedliskiem a także źródłem pożywienia dla wielu pożytecznych owadów. Nasiona chwastów stanowią pokarm dla ptaków. Chwasty służą również do sporządzania preparatów przeciw szkodnikom roślin uprawnych. Tak jak na przykład pokrzywa zwyczajna. Oprócz tego, że jest rośliną znaną i cenioną w ziołolecznictwie to można z niej zrobić gnojówkę, która skutecznie zwalcza na przykład mszyce.

  Artykuł opracowany we współpracy z target.com.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione