Słodyszki w rzepaku, choroby w pszenicy

- Monitoring na polach w Winnej Górze trwa już 3 tydzień - poinformował Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w IOR-PIB. - Pierwsze odłowione chowacze czterozębne (Ceutorhynchus quadridens) 7 osobników oraz słodyszek rzepakowiec (Meligethes aeneus) - 2 osobniki na trzy żółte naczynia.
Zdaniem ekspertów z IOR-PIB, w uprawie pszenicy ozimej w tym roku problem stanowi mączniak prawdziwy i septorioza paskowana liści.
Liści z objawami porażenia przez mączniaka prawdziwego jest dużo na wielu odmianach. Do tej pory nie stwierdzono silnego występowania rdzy brunatnej i żółtej - informuje instytut. - W tym sezonie na wielu polach rolnicy obserwują, że starsze liście żółkną, ale nie zamierają. Oglądając takie rośliny trudno jest cokolwiek zauważyć i stwierdzić co jest powodem tych objawów.
Eksperci wskazują także, jak sprawdzić czy w w pszenicy rozwija się choroba.
Gdy przy pomocy łopatki wykopie się roślinę z korzeniami i użyje lupy, aby powiększyć i przybliżyć obserwowane części rośliny, można zauważy dwa typy objawów – pobrązowiałą pochwę liściową i pobrunatniałe korzenie, co wskazuje na fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni - informuje IOR-PIB. - Można też zaobserwować, że pod pochwą liściową żółknącego liścia widoczne jest delikatne poczernienie (pseudoparenchyma), co wskazuje na porażenie pszenicy ozimej przez łamliwość źdźbła zbóż.