KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Słodyszki w rzepaku, choroby w pszenicy

Opublikowano 30.03.2020 r.
Instytut Ochrony Roślin informuje o pierwszych poważnych kłopotach w uprawach w tym roku. Jak informuje Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w IOR-PIB. - W  Wielkopolsce odłowiono już pierwsze słodyszki rzepakowe. Natomiast pszenica ozima zmaga się z chorobami grzybowymi.

- Monitoring na polach w Winnej Górze trwa już 3 tydzień - poinformował Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w IOR-PIB. - Pierwsze odłowione chowacze czterozębne (Ceutorhynchus quadridens) 7 osobników oraz słodyszek rzepakowiec (Meligethes aeneus) - 2 osobniki na trzy żółte naczynia.

Zdaniem ekspertów z IOR-PIB, w uprawie pszenicy ozimej w tym roku problem stanowi mączniak prawdziwy i septorioza paskowana liści. 

Liści z objawami porażenia przez mączniaka prawdziwego jest dużo na wielu odmianach. Do tej pory nie stwierdzono silnego występowania rdzy brunatnej i żółtej - informuje instytut. - W tym sezonie na wielu polach rolnicy obserwują, że starsze liście żółkną, ale nie zamierają. Oglądając takie rośliny trudno jest cokolwiek zauważyć i stwierdzić co jest powodem tych objawów. 
Eksperci wskazują także, jak sprawdzić czy w w pszenicy rozwija się choroba.


Gdy przy pomocy łopatki wykopie się roślinę z korzeniami i użyje lupy, aby powiększyć i przybliżyć obserwowane części rośliny, można zauważy dwa typy objawów – pobrązowiałą pochwę liściową i pobrunatniałe korzenie, co wskazuje na fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni - informuje IOR-PIB. -  Można też zaobserwować, że pod pochwą liściową żółknącego liścia widoczne jest delikatne poczernienie (pseudoparenchyma), co wskazuje na porażenie  pszenicy ozimej przez łamliwość źdźbła zbóż.

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO