Szkodniki nie czekają na cieplejsze dni
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że na poletkach w Słupi Wielkiej zaobserwowano pierwsze ślady żerowania skrzypionek - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Zaobserwowano także pojedyncze chrząszcze tego agrofaga na oziminach i to pomimo tego, że pogoda skrzypionkom nie sprzyja. Ale ciepła zima spowodowała, że szkodniki przetrwały ją bez większych problemów. Może to także oznaczać, że niektóre gatunki agrofagów mogą w tym roku wydać więcej pokoleń.
Oznacza to przede wszystkim obowiązek nieustannej lustracji upraw. Co prawda przymrozki sięgające -5 stopni szkodnikom nie sprzyjają, ale w dzień na nasłonecznionym terenie jest znacznie cieplej.
- Bardzo chłodne noce mogą sprzyjać także rozwojowi chorób grzybicznych - przypomina inżynier Węgrzyn. - Duże spadki temperatury powodują uszkodzenia łodyg i liści. Uszkodzenia przymrozkowe do otwarte wejścia dla patogenów. Musimy pamiętać o tym, że może to być trudna wiosna dla rolników także pod względem chorób.
Pamiętajmy zatem, że przy nietypowej pogodzie trzeba prowadzić lustrację upraw. Wszyscy czekamy na to, że kaprysy pogody się skończą i na pola zawita prawdziwa, ciepła wiosna, która podniesie temperaturę gleby i umożliwi choćby wysadzanie ziemniaków, które tradycyjnie rozpoczyna się w II dekadzie kwietnia.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|