KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Epidemia: jakie przepisy nie dotyczą prac polowych?

Opublikowano 11.04.2020 r.
Nie każdy rolnik ma pole blisko gospodarstwa, a żaden nie może pozwolić sobie na zaprzestanie prac związanych z uprawami na kilka tygodni. Dlatego też Lubelska Izba Rolnicza przygotowała ,,ściągę'' dla rolników w postaci zestawienia co rolnik może robić, pomimo zakazów związanych ze stanem epidemii.

 Zgodnie z wytycznymi rządu, po wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, które obowiązują od 25 marca 2020 roku ze względu na epidemię koronawirusa, przynajmniej część z tych obostrzeń nie dotyczy rolników - informuje Lubelska Izba Rolnicza.

Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym - czytamy na rządowym portalu gov.pl/koronawirus.

Oznacza to, że rolnik może przemieszczać się pomiędzy swoimi polami, aby wykonać prace polowe, w tym siew, nawożenie czy oprysk.


Jak podaje LIR, według tych informacji, rolnik może również przemieszczać się do sklepów czy hurtowni po towary niezbędne do wykonywania działalności rolniczej. Dotyczy to m.in.:

  • zakupu nawozów mineralnych
  • zakupu części do maszyn rolniczych
  • kupienia środków ochrony roślin
  • zakupu pasz czy dodatków paszowych dla zwierząt gospodarskich.

Od 2 kwietnia stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii - informuje Lubelska Izba Rolnicza. 


Gospodarstwo rolne jak i działki rolne nie są miejscem publicznym zaś w miejscach publicznych od innych ludzi dzielić nas muszą co najmniej 2 metry dystansu.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO