KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
15 kwietnia 2020

Prawidłowy siew buraków cukrowych

Wysokie plony buraka cukrowego, a tym samym osiągnięcie właściwej obsady na metrze kwadratowym  gwarantuje wiele czynników - wśród nich przede wszystkim warunki, w jakich odbywa się siew. 

Muszą to być warunki najlepsze z możliwych. Bardzo ważny jest termin siewu buraków cukrowych, który jest różny w zależności od rejonu Polski. Należy pamiętać, że błędy wynikające z opóźnionych wschodów tych roślin, są nie do wyrównania czy nadrobienia, nawet gdy przesunięty zostanie termin ich zbioru.

Najwcześniej, bo już na przełomie marca i kwietnia zasiewy wykonywać mogą rolnicy z południowo-zachodniej części kraju. Na pierwszą połowę kwietnia siewy przypadają w Polsce centralnej, a najpóźniej - od połowy do końca kwietnia, w rejonach północno-wschodniej Polski. Są to jednak terminy orientacyjne i w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku mogą występować przesunięcia nawet o kilka tygodni.


Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem, być może najważniejszym wpływającym na podjęcie decyzji o siewie buraka cukrowego powinna być temperatura i wilgotność gleby. Obecnie, w pierwszej dekadzie kwietnia 2020r., na Kujawach warunki wydają się być optymalne. Pomińmy tu kwestię braku opadów, ale w tym rejonie kraju rolnicy do tego się przyzwyczaili. Stąd też starają się by zasiewy przeprowadzić jak najwcześniej ale nie za wcześnie.

Minimalna temperatura potrzebna dla kiełkowania nasion buraka to 3 st. C. Wraz ze wzrostem temperatury gleby skraca się czas oczekiwania na pojawienie się roślin na powierzchni gleby. Dlatego zaleca się wykonać wysiew nasion buraka w glebę o temperaturze min. 5 st. C i wilgotności 12-16%, są to warunki, które w dużej mierze przyczyniają się do szybkich i wyrównanych wschodów buraków.

W początkowej fazie wzrostu burak cukrowy jest szczególnie wrażliwy na spadki temperatury. Najbardziej wrażliwe na przymrozki są siewki tuż po wschodach - kiedy efektywność fotosyntezy z małych liścieni jest jeszcze niewielka.

Siew buraków w pierwszych dniach kwietnia może spowodować właśnie taką sytuację. Występowanie przymrozków w terminie do 15 kwietnia jest raczej naturalne. Wraz z rozwojem młodych roślin ich tolerancja na przymrozki jest większa. Badania potwierdzają, że niższe temperatury w czasie kiełkowania nasion wpływają na większą odporność siewek na przymrozki. Najgroźniejsze są gwałtowne spadki temperatury, które następują po okresie występowania temperatur powyżej 15 st. C w dzień.

Podsumowując, w planowaniu terminu siewu buraka cukrowego należy kierować się przede wszystkim aktualnymi warunkami klimatycznymi i przebiegiem pogody. Optymalne warunki do wschodów i wzrostu roślin w początkowych fazach są podstawą do osiągnięcia zadowalających plonów.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione