KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Prawidłowy siew buraków cukrowych

Opublikowano 15.04.2020 r.
Wysokie plony buraka cukrowego, a tym samym osiągnięcie właściwej obsady na metrze kwadratowym  gwarantuje wiele czynników - wśród nich przede wszystkim warunki, w jakich odbywa się siew. 

Muszą to być warunki najlepsze z możliwych. Bardzo ważny jest termin siewu buraków cukrowych, który jest różny w zależności od rejonu Polski. Należy pamiętać, że błędy wynikające z opóźnionych wschodów tych roślin, są nie do wyrównania czy nadrobienia, nawet gdy przesunięty zostanie termin ich zbioru.

Najwcześniej, bo już na przełomie marca i kwietnia zasiewy wykonywać mogą rolnicy z południowo-zachodniej części kraju. Na pierwszą połowę kwietnia siewy przypadają w Polsce centralnej, a najpóźniej - od połowy do końca kwietnia, w rejonach północno-wschodniej Polski. Są to jednak terminy orientacyjne i w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku mogą występować przesunięcia nawet o kilka tygodni.


Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem, być może najważniejszym wpływającym na podjęcie decyzji o siewie buraka cukrowego powinna być temperatura i wilgotność gleby. Obecnie, w pierwszej dekadzie kwietnia 2020r., na Kujawach warunki wydają się być optymalne. Pomińmy tu kwestię braku opadów, ale w tym rejonie kraju rolnicy do tego się przyzwyczaili. Stąd też starają się by zasiewy przeprowadzić jak najwcześniej ale nie za wcześnie.

Minimalna temperatura potrzebna dla kiełkowania nasion buraka to 3 st. C. Wraz ze wzrostem temperatury gleby skraca się czas oczekiwania na pojawienie się roślin na powierzchni gleby. Dlatego zaleca się wykonać wysiew nasion buraka w glebę o temperaturze min. 5 st. C i wilgotności 12-16%, są to warunki, które w dużej mierze przyczyniają się do szybkich i wyrównanych wschodów buraków.

W początkowej fazie wzrostu burak cukrowy jest szczególnie wrażliwy na spadki temperatury. Najbardziej wrażliwe na przymrozki są siewki tuż po wschodach - kiedy efektywność fotosyntezy z małych liścieni jest jeszcze niewielka.

Siew buraków w pierwszych dniach kwietnia może spowodować właśnie taką sytuację. Występowanie przymrozków w terminie do 15 kwietnia jest raczej naturalne. Wraz z rozwojem młodych roślin ich tolerancja na przymrozki jest większa. Badania potwierdzają, że niższe temperatury w czasie kiełkowania nasion wpływają na większą odporność siewek na przymrozki. Najgroźniejsze są gwałtowne spadki temperatury, które następują po okresie występowania temperatur powyżej 15 st. C w dzień.

Podsumowując, w planowaniu terminu siewu buraka cukrowego należy kierować się przede wszystkim aktualnymi warunkami klimatycznymi i przebiegiem pogody. Optymalne warunki do wschodów i wzrostu roślin w początkowych fazach są podstawą do osiągnięcia zadowalających plonów.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

REKLAMA
WDRFOTOWOLTAIKA