KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Ułatwienia w ochronie roślin

Opublikowano 21.04.2020 r.
W dobie pandemii koronawirusa rolnicy nie muszą przechodzić szkoleń ze stosowania środków ochrony roślin i wykonywać okresowego przeglądu sprzętu do oprysków. 

Rolnicy, pomimo panującej pandemii muszą zastosować na czas środki ochrony roślin. Jednak w czasach pandemii nie wymagane jest ani szkolenie, ani przegląd opryskiwacza. 

Według specjalistów, decyzja taka nie powinna odbić się negatywnie na stosowaniu oprysków. Rolnicy wiedzą jak stosować środki ochrony roślin i świadomie podchodzą do obowiązujących przepisów z tym związanych. 

Dodatkowo, jak mówią rolnicy, żaden doświadczony producent nie pozwoli sobie na wyjazd w pole uszkodzonym opryskiwaczem. To przyniosłoby straty nie tylko środowisku, ale i kieszeni rolnika. 

Normalnie okresowym badaniom sprawności technicznej sprzęt poddawany jest co roku. Z kolei szkolenia dla rolników stosujących ŚOR, ale także sprzedających lub prowadzących gospodarstwo w tym zakresie, muszą być powstarzane co 5 lat. W warunkach pandemii i zagrożenia zdrowia ich przeprowadzenie byłoby zbyt ryzykowne.

Według nowych przepisów, obowiązek przeglądu technicznego opryskiwacza oraz przeprowadzenia szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony roślin został zdjęty na czas trwania epidemii i na 30 dni po jej zakończeniu,

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO