Niedobór witaminy D3 - objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy D, należy w diecie uwzględnić między innymi ryby, sery i mleko. Trzeba mieć na uwadze fakt, że trzymanie odpowiedniej diety może być niewystarczające. Witamina ta produkowana jest w skórze, podczas pobytu na świeżym powietrzu i stymulacji jej poprzez słońce. Niestety, polski klimat nie obfituje w słoneczne dni, które pozwoliłby nam zapewnić sobie odpowiedni poziom witaminy D. Jest to jedna z niewielu witamin, której suplementowanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Niedobór witaminy D
Niedobór naszej słonecznej witaminy może być fatalny w skutkach. Z racji tego, że jej braki w organizmie są bardzo charakterystyczne, możemy samemu postawić szybką diagnozę. Zanim jednak zaczniemy obserwować nasz organizm, należy pamiętać, że wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
Brak słońca powoduje brak humoru
Jednymi z wielu objawów braku witaminy D jest widoczne przygnębienie i permanentna senność. Apatia, zły humor w połączeniu z niedospaniem może być męczące nie tylko dla nas samych, ale również dla otoczenia. Stajemy się bezproduktywni, a frustrację możemy wyładowywać na najbliższych. Jeśli osoby trzecie sugerują negatywne zmiany w naszym zachowaniu, bądź sami takowe zauważyliśmy, warto zdobyć skierowanie na badanie krwi.
Zmęczenie, zadyszka i brak sił
Osoby aktywne fizyczne powinny zwrócić uwagę na osłabienie mięśni i spadek wytrzymałości, chociaż nie potrzeba intensywnych treningów by to zauważyć. Brak witaminy D może spowodować spadek tkanki mięśniowej. W efekcie, ćwiczenia, które do tej pory wykonywaliśmy bez problemu, zaczynają nas męczyć dużo szybciej. To samo dotyczy naszej wydolności tlenowej. Jeśli łapiemy zadyszkę po krótkim marszobiegu bądź po wejściu na pierwsze piętro, należy zacząć się niepokoić.
Niebezpieczny objaw braku witaminy D
Osoby mające problem z ciśnieniem powinny szczególnie uważać na niedobór witaminy D. To, między innymi, od niej zależy dobra kondycja serca i odpowiedni poziom ciśnienia krwi. Zbyt duże skoki mogą być groźne, dlatego jeśli mamy problem z nadciśnieniem, warto regularnie korzystać z ciśnieniomierza. Zwłaszcza w momentach, kiedy zaobserwowaliśmy również inne skutki niedoboru witaminy D.
Suplementowanie tylko po konsultacji z lekarzem
Zaobserwowanie któregoś z wymienionych objawów powinno być sygnałem do działania. Nie należy jednak działać na własną rękę, ponieważ witaminę D można przedawkować. Zwłaszcza, że w suplementacji należy uwzględniać wiele czynników. Przedawkowanie witaminy D może powodować takie skutki jak: wymioty, biegunka, ból głowy, utrata apetytu i ogólnym osłabieniem organizmu. Przyjmowanie słonecznej witaminy w zbyt dużych ilościach, przez dłuższy czas, może powodować nawet zaburzenia działania układu nerwowego.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|
![]() | Bursztyn i jego moc - właściwości lecznicze |