Pojawy chowacza podobnika przekraczają próg szkodliwości

Na polach rzepaku zaobserwowano masowy pojaw chrząszczy chowacza podobnika. Uprawy rzepaku należy monitorować ze zwiększoną częstotliwością, w celu wyznaczenia optymalnego terminu zwalczania tego szkodnika - informuje Zakład Prognozowania i Monitorowania Agrofagów z IOR-PIB w Poznaniu. - Na polach rzepaku na których przeprowadzono monitoring, próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga (1 chrząszcz na jednej roślinie; w przypadku licznego wystąpienia pryszczarka kapustnika 1 chrząszcz na 2 rośliny) został przekroczony.
Instytut informuje także o chorobach, które nie omijają upraw rzepaku. Ich nasilenie może być związane z niedawnymi silnymi przymrozkami.
Na plantacjach rzepaku, na niektórych odmianach pojawiły się brunatne plamy na łodygach roślin w dolnej i środkowej ich części. Wykryto na nich obecność grzyba Botrytis cinerea, który wywołuje objawy choroby szarej pleśni. Łodygi opanowane przez grzyb wykazywały objawy więdnięcia i zamierania - informuje IOR.
Warto więc bezzwłocznie przeprowadzić lustrację. Pamiętajmy tez, że to, co w tej chwili dzieje się w Wielkopolsce, za kilka dni będziemy także obserwować w innych regionach kraju.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|