KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
6 listopada 2019

Późnojesienna ochrona drzew owocowych

Z czym kojarzy się listopad? Z opadającymi liśćmi i dużą ilością deszczu. Wilgoć zagraża drzewom owocowym, które mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe. Sprzyjające temu warunki pojawiają się szczególnie wtedy, gdy temperatura w listopadowe dni utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego o tej porze roku warto wykonać oprysk drzew i krzewów owocowych.

Zwalczanie parcha jabłoni mocznikiem

Groźną chorobą występującą w sadach jabłoniowych jest parch jabłoni. Występuje on co roku w mniejszym lub większym nasileniu. W niechronionych sadach jabłoniowych porażone mogą być nawet wszystkie owoce. Zwalczanie parcha jabłoni to największy koszt w nakładach na ochronę sadu. 

Średnio wykonujemy od 10 do 15 zabiegów ochronnych w sezonie. Ochrona chemiczna to podstawa w zwalczaniu tej choroby. Sadownicy i działkowcy szukają alternatywnych rozwiązań, mających na celu obniżenie populacji patogenu lub jego eliminację. 

Dużą rolę w ograniczeniu choroby odgrywa opryskiwanie jesienne drzew 5% roztworem mocznika. 

Dokładne pokrycie liści

Ten zabieg wykonujemy po pierwszych przymrozkach (koniec października, początek listopada) przed opadnięciem liści. Mocznik stymuluje rozwój mikroorganizmów na liściach jabłoni, które przyczyniają do ich szybszego rozkładu.

Ważne jest dokładne pokrycie liści roztworem mocznika, dlatego stosujemy większą ilość wody (5 kg na 100 litrów wody). Najlepszym terminem zastosowania oprysku jest moment opadania liści (kiedy jest ich na drzewie ok. 95%). Stosowanie jesienią oprysku 5% roztworem mocznika to skuteczny i łatwy do przeprowadzenia sposób ograniczenia infekcji pierwotnych grzyba – parcha jabłoni. 

Miedzian na brzoskwinie

W pierwszej połowie listopada warto wykonać oprysk miedzianem – dotyczy to m.in. brzoskwiń, które atakuje kędzierzawość liści. Zarodniki odpowiedzialnego za ochronę grzyba zimują w łuskach pąków i pędów – choroba atakuje wiosną. Oprysk wykonujemy po opadnięciu wszystkich liści. Zalecana dawka to 50 g Miedzianu 50 WP na 5 litrów wody

Oprysk, kiedy opadają liście

Wiśnie są atakowane przez raka bakteryjnego. Powoduje on zamieranie kory. Chorobotwórcze bakterie zimują na pędach i pąkach. Ważne jest to, aby oprysk wiśni wykonać w okresie opadania liści, bo bakterie wnikają w miejsca, z których one opadają. Najlepiej wykonać ten zabieg dwa razy ‒ na początku opadania liści i na końcu tego procesu. W przypadku czereśni oprysk wykonuje się po to, aby zapobiec zasychaniu liści. Tutaj też stosujemy preparat miedziowy.

 

kontakt1.jpg
Ryszard Rzeszowski
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione