Kosmetyczne walory mleka
Według egipskich podań kąpiele w kozim mleku miały cudownie wpływać na skórę całego ciała. Dlaczego starożytni cenili i korzystali z kosmetycznych walorów mleka? Dostępne było ono (i jest) przez cały rok kalendarzowy i można je stosować każdego dnia.
Dziś, w epoce badań naukowych, wiadomo już, że mleko i produkty mleczne zaopatrują nasz organizm w tzw. „witaminy urody”: A i E oraz białko i wapń. Z kolei witaminy pobudzające przemianę materii (szczególnie te z grupy B) zapobiegają zaburzeniom skórnym.
Mleko do oczyszczania i kąpieli
Mleko i jego przetwory stosowane są jako składniki preparatów oczyszczających, maseczek, okładów i kąpieli. Dostarczają one skórze substancji odżywczych i doskonale ją nawilżają. Kąpiel w wodzie z mlekiem i miodem jest dobroczynna nie tylko dla urody. Świetnie poprawia także samopoczucie. Należy jednak pamiętać, aby po zabiegu dokładnie zmyć skórę, ponieważ pozostawione na niej mleko może ulec rozkładowi.
Kąpiele z maślanki są wypróbowanym, domowym sposobem na zanieczyszczenia skórne, a nawet na uczulenia, a okłady mleczne działają kojąco na zmęczone oczy. Z kolei przygotowane na bazie mleka maseczki działają odświeżająco, łagodząco, wygładzają zmarszczki i leczą trądzik.
Produkty mleczne doskonale nadają się do oczyszczania skóry. Zawierają kwas mlekowy, który łagodnie złuszcza obumarłe komórki naskórka pozostawiając skórę czystą i gładką. Mleko jest nieocenione głównie do zmywania cery delikatnej, wrażliwej na wodę i mydło oraz cery starzejącej się.
W czasie mrozów, a także po długiej zimie skóra potrzebuje właściwej ochrony, odżywienia, nawilżenia i minerałów. Wtedy warto przyrządzić sobie domową kosmetyczną kurację mleczną. Oto nasza propozycja:
MASECZKA TWAROGOWO – BANANOWA
Składniki: 2 czubate łyżki twarogu, 1 łyżka śmietany, 1 mały banan, 1 żółtko
Wykonanie: Wszystkie składniki utrzeć mikserem, następnie nanieść na twarz i szyję, pozostawić na pół godziny, a potem spłukać letnią wodą.
Magdalena Przybylak Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|