KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-05-07

Zgnilizna twardzikowa w rzepaku

Deszczowa aura może spowodować pojawienie się wtórnych ognisk zgnilizny twardzikowej w rzepaku. Na razie Instytut Ochrony Roślin - PIB alarmuje, że w uprawach widoczne są pierwotne porażenia.

Na plantacjach rzepaku widocznie jest porażenie roślin przez zgniliznę twardzikową (Sclerotinia sclerotiorum). Obserwowane objawy są wynikiem infekcji pierwotnej. Wtórne infekcje oczekiwane są po wystąpieniu opadów deszczu - informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. 


 

drukuj  

Zgnilizna twardzikowa powodowana jest przez grzyby z rodzaju Sclerotinium. Patogen ten jest polifagiem, to znaczy, że może porażać wiele gatunków roślin. Oprócz rzepaku czy ziemniaków choroba może poczynić wielkie straty także w uprawach warzyw korzeniowych takich jak marchew, pietruszka, seler, a nawet rośliny kapustne i pomidory. Objawem charakterystycznym dla zgnilizny twardzikowej jest obfita, puszysta, biała grzybnia znajdująca się na porażonej tkance. Wraz z rozwojem choroby w obrębie grzybni wytwarzają się czarne zarodniki przetrwalnikowe - sklerocja. Zgnilizna twardzikowa jest chorobą odglebową. Za infekcję pierwotną odpowiedzialne są sklerocja, które potrafią zalegać w glebie do 8 a według niektórych źródeł nawet do 15 lat.

foto: IOR-PIB

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione