Mniejszy popyt na wieprzowinę - dlaczego?

Krótki tydzień ubojowy w 18 tygodniu w powiązaniu z ograniczonym popytem wywołanym przez kryzys pandemii nie pozostało bez wpływu na ceny skupu tuczników. Z monitorowanych krajów największe spadki cenowe w stosunku do poprzedniego tygodnia zanotowano w Niderlandach (-12₵), Belgii (-7,4₵). Najmniejsza korekta notowań wystąpiła w Danii (-4₵) oraz we Francji (-4,7₵). Zamrożenie gospodarki unijnej skutkuje zawirowaniami logistycznymi, co niekorzystnie odbija się na rytmiczności dostaw - czytamy w komunikacie POLPIG.
Kryzys związany z pandemią COVID-19, rosnące bezrobocie oraz niepewność na rynku pracy w UE znacząco obniżyła popyt na wieprzowinę. Zimny początek maja oraz ograniczenia w organizowaniu spotkań przy grillu nie sprzyjają wzrostowi konsumpcji wieprzowiny, który zwykle widoczny był w tym okresie. W 19 tygodniu dalej było bardzo nerwowo na niemieckim rynku. W dnia 6/05/2020 w notowaniach VEZG cena tuczników drastycznie spadła o kolejne 10 centów do wysokości 1,60 €/kg (wbc).
Jak zauważa KZPPTCh, podkreślenia wymaga również zaostrzająca się konkurencja na światowych rynkach wieprzowiny. Rekordowo niskie ceny wieprzowiny w USA pozwalają na dużo łatwiejsze lokowanie taniej amerykańskiej wieprzowiny na rynkach azjatyckich. Podpisane porozumienie handlowe między Unią Europejską a Meksykiem pozwala mieć nadzieję na rozwój eksportu unijnej wieprzowiny na tamtejszy rynek co będzie sprzyjać poprawie popytu.
Źródło: KZPPTCh
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|