KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-05-14

Mszyce na rzepaku też mogą być groźne

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował, że w uprawach rzepaku w Wielkopolsce zaobserwowano mszyce. Zdaniem ekspertów są to mszyce brzoskwiniowe.

Na polach doświadczalnych w Winnej Górze zaobserwowano pierwsze kolonie mszycy brzoskwiniowej na roślinach rzepaku - informuje IOR.

Mszyca brzoskwiniowa nie jest typowym szkodnikiem rzepaku, ale liczne mszyce nie tylko groźne są w skutkach bezpośrednich (wysysając soki osłabiają rośliny), są także wektorami wirusów, w tym wirusa żółtaczki rzepy TuYV. Ciało osobników dorosłych ma długość 2,1–2,3 mm, jest barwy od jasnoróżowej poprzez żółtą, jasnozieloną do zielonej. Mszyce na burakach silnie uszkadzają liście i powodują ich skędzierzawienie, brązowienie i zahamowania wzrostu

Rozwój owadów uzależniony jest od temperatury i długości dnia. Cykl rozwojowy jednego pokolenia trwa średnio 1-2 tygodni. W okresie wiosennym i letnim może wykształcić się do 4 pokoleń w ciągu miesiąca.

Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana bytuje też np. na chwastach kapustowatych, brzoskwini czy ziemniaku, skąd również może przenosić wirusa. Mszyce brzoskwiniowe mogą być problemem także z uwagi na zasiedlanie głównie spodniej strony liści oraz faktu, że najprawdopodobniej były to populacje odporne na popularne insektycydy.

Masowemu pojawieniu się mszyc sprzyja ciepła, wilgotna pogoda oraz wczesna wiosna. Stadium zimującym są jaja.

Fot. IOR-PIB

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione