KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-05-19

od 1 czerwca szacowanie strat przez internet

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi, gospodarze sami będą mogli zgłaszać straty suszowe, wykorzytując do tego specjalną aplikację. 

Zmiany są wynikiem apelu wielu środowisk rolniczych oraz sytuacji związanej z COVID-19. 

System jest w tej chwili dopracowywany. Ministerstwo Rolnictwa informuje, że aplikacja miałaby działać od czerwca do września, a sposób oceny strat na skutek suszy całkowicie się zmieni. 

Jak ustaliliśmy, wojewoda nie będzie już powoływał komisji ds. szacowania strat, w związku z tym to rolnik będzie samodzielnie szacował straty w swoich uprawach. 

Aplikacja będzie połączona z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie i tzw. profilem zaufanym. Informacje mają być zestawiane z komunikatami Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Dodatkowo tzw. mapy suszy będą weryfikowane przez system sanitarny. 

Specjalna komisja oceniałaby na żywo 5 % wybranych pól. Cały system ma usprawnić działania związane z szacowniem strat na polach. 

Tylko w ubiegłym roku rolnicy złożyli ponad 350 tysięcy wniosków o odszkodowania na kwotę ponad 2 miliardów złotych. 

Według ministerstwa rolnictwa odszkodowaniami za straty w gospodarstwach powinny zajmować się firmy ubezpieczeniowe  - tak jak jest w innych krajach. Jednak u naszych sąsiadów nie ubezpiecza się strat w godspodarstwie, tylko spadek chododów rolnika, a do tego potrzebna jest księgowość. 

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pracuje nad przygotowaniem uproszczonego systemu rachunkowości w gospodarstwach rolnych. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione