Mszyce grochowe prawie na progu szkodliwości
Ich liczebność zbliżała się do progu ekonomicznej szkodliwości, którym jest stwierdzenie pojedynczych mszyc na 20% roślin - informuje w komunikacie IOR.
Jak informuje Instytut Ochrony Roślin, mszyca grochowa należy do ważnych szkodników roślin w tym bobowatych. Uważana jest za jedną z największych mszyc spotykanych na warzywach. Jest gatunkiem jednodomnym, oligofagicznym zasiedlającym praktycznie wszystkie gatunki roślin z tej rodziny. Mszyca grochowa nieuskrzydlona długości 3,2–5mm, jest koloru jasnozielonego (niekiedy różowa), głowa żółtawozielona, oczy czerwonawobrunatne. Syfony tj. rurki na odwłoku cienkie, długie koloru zielonego z brązowym końcem, nogi długie, cienkie, jasnozielone. Forma uskrzydlona mszycy posiada dwie pary błoniastych skrzydeł.
Szkody bezpośrednie wynikają z nakłuwania rośliny i wysysania soków roślinnych. Zasiedlane liście, kwiatostany, strąki ulegają zniekształceniu, ich wzrost jest zahamowany. W przypadku masowego pojawu mszyc a tym samym żerowania, rośliny nie zawiązują strąków, dochodzi do osłabienia, obumarcia fragmentów lub całych roślin.
Zgodnie z zaleceniami Instytutu, zabieg należy wykonać w przypadku masowego występowania mszycy tj. po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. Próg ekonomicznej szkodliwości stanowi średnio 5 owadów na roślinę w fazie do 15 cm jej wysokości lub 20% opanowanych roślin przez mszycę grochową.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|