KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-06-01

Obchody Święta Ludowego

Polscy rolnicy zasługują na szacunek nie tylko w czasie świąt – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

W Zielone Świątki obchodzimy Święto Ludowe, którego tradycja rozpoczęła się w 1904 na pamiątkę 110 rocznicy bitwy pod Racławicami.

To święto radosne, dla mnie jako ministra rolnictwa, szczególne. Mam nadzieję, że tego dnia inne grupy społeczne, które wsi nie znają, często mające bardzo stereotypowe wyobrażenie o tym co się na wsi dzieje, o pracy rolnika, może w jakiś szczególny sposób zwrócą uwagę na rolę polskiej wsi – zaapelował minister.

Minister Ardanowski zwrócił uwagę na udział mieszkańców wsi w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że 70 proc. żołnierzy biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej stanowili synowie polskich chłopów. Podobnie było podczas wojny obronnej w roku 1939. Dużą rolę odegrała polska wieś w czasie okupacji w zaopatrzeniu, uzupełnieniu, i pomocy formacjom partyzanckim. Nie bez znaczenia była także pomoc żołnierzom wyklętym.

Ogromne ciężary ponieśli mieszkańcy wsi w po II wojnie światowej, kiedy to zmuszano ich do kolektywizacji. Setki tysięcy rolników aresztowano i poddano represją, kilkuset zginęło. W latach komunizmu nałożone zostały ogromne obciążenia ekonomiczne związane z dostawami obowiązkowymi.

Tak jak po wojnie, tak i w latach przebudowy gospodarki na przełomie lat 80. tych i 90. tych, koszty tych zmian w zdecydowanej większości poniosła polska wieś – dodał minister rolnictwa.

Minister Ardanowski zwrócił również uwagę na odrodzenie się ruchu ludowego na przełomie lat 70. tych i 80. tych – niezależny ruch chłopski, komitety samoobrony chłopskiej, potem solidarność rolnicza.

Rolnicy zasługują na wielki szacunek, jak każda inna grupa zawodowa. Moją rola jest, aby uzmysłowić społeczeństwu, że bezpieczeństwo żywnościowe, którym Polska może się szczycić, z którego jest dumna, bo nie jest ono dane wszystkim krajom, troska o 94 proc. powierzchni kraju poza miastami, troska o przyrodę, troska o żywotność społeczno-ekonomiczną, to jest w dużej mierze zasługa rolników – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Jestem przekonany, że wielu Polaków docenia rolę wsi i rolników, przecież zdecydowana większość tych ludzi, którzy żyją w miastach, ma korzenie na wsi – stwierdził minister i dodał – dlatego nie rozumiem tych krytycznych uwag, opinii, uszczypliwości pod adresem rolników, bagatelizowania ich zawodu, ich pracy, a niestety takie przypadki są.

Minister przypomniał, że wydawał się dość oczywisty apel o to, że jeżeli ktoś dysponuje wolnym czasem pomógł rolnikom w geście ludzkiej solidarności, w geście solidarności społecznej, ale również w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe, o to aby nie marnowała się żywność. Apel, który odbił się dość głośnym echem został przez niektórych odebrany jak coś upokarzającego.

To my mamy pracować z rolnikami?! To my mamy wykonywać pracę chłopa?! A w  domyśle, że jest to praca hańbiąca, że jest to praca gorsza. Praca, która przynosi ujmę, a nie jest powodem do dumy. Przykro mi, że ktoś w ten sposób, w tej chwili jeszcze patrzy na sprawy wsi. Polscy rolnicy zasługują na wielki szacunek, nie tylko przy okazji świąt – powiedział minister zwracając jednocześnie uwagę, aby na co dzień interesować się sprawami polskiej wsi i zachodzącymi na niej zmianami, jej nowoczesnością, ale też tradycją, tym wszystkim czym wieś żyje.

 To nie jest żadna gorsza część społeczeństwa. To są ludzie pracowici, zaradni, szlachetni, ciężko pracujący na swój chleb i dostarczający żywność dla wszystkich, ale także dbający o rodzinę, kształcący swoje dzieci, starający się podnieść jakość życia nie tylko dla siebie, ale i dla społeczności, w której żyją – podkreślił minister Ardanowski.

Bądźmy wdzięczni polskim rolnikom – zaapelował minister.

Minister Ardanowski w szacunku dla pokoleń polskich chłopów złożył także dziś na cmentarzu wojennym w Palmirach kwiaty na grobie zamordowanego przez Niemców Macieja Rataja.

Źródło: MRiRW

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione