Tak działa ogórek! Te kosmetyki to prawdziwy hit!
Maseczka z ogórków uniwersalna
Działanie: nawilża, wybiela, ściąga, nadaje świeży i ładny wygląd
Maseczka z ogórków polecana szczególnie do cery o zanieczyszczonych porach.
Najprostszą maseczką ogórkową jest nałożenie plasterków ogórka wraz ze skórką na całej powierzchni twarzy, szyi i dekoltu. Warzywo należy pozostawić na skórze przez minimum kwadrans, następnie zmyć skórę letnią wodą. Do przygotowania maseczki można także wykorzystać starty ogórek, zmieszany z mąką ziemniaczaną lub pszenną, albo wykorzystać same ogórkowe skórki.
Plasterkami ogórka warto też przecierać przesuszoną skórę na łokciach i kolanach. Efekt poprawy koloru, wygładzenia i odżywienia gwarantowany. Naturaliści polecają także plasterki ogórka wraz ze skórką przykładać na pryszcze i krosty – warzywo skutecznie leczy tą dolegliwość.
Tonik ogórkowo-rumiankowy na poparzenia słoneczne
Działanie: łagodzi podrażnienia np. wywołane promieniami słonecznymi
Tonik polecany szczególnie do przemywania cienkiej i wrażliwej skóry.
Garść świeżych kwiatów rumianku zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem przez kwadrans. W tym czasie zetrzeć na drobnej tarce dojrzałego ogórka i wycisnąć z niego sok. Następnie oba chłodne płyny połączyć. Nasączonym wacikiem przemywać skórę kilka razy w ciągu dnia. Kosmetyk można przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Woda ogórkowa – odświeża i wygładza skórę
Działanie: odświeża, wygładza, działa przeciwzapalnie
Witamina A i C, dużo siarki, cząstek śluzowych i enzymów, to tylko niektóre z cennych składników soku ogórkowego.
Najprostszy i popularny lek, czyli wodę ogórkową, można sporządzić z umytych i ostruganych, pokrojonych na cienkie plasterki warzyw. Plasterki ułożyć w miseczce, przykryć spodkiem i pozostawić pod przykryciem 1-1,5 h. Po upływie tego czasu, odsączyć przez lnianą ściereczkę o drobnym splocie sok i przelać najlepiej do rozpylacza. Sok z ogórków można także pozyskać, używając sokowirówki.
Wodę ogórkową można przez kilka dni przechowywać w lodówce. Stosować do spryskiwania twarzy kilka razy dziennie samą lub połączoną np. z wodą różaną.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|