KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-06-14

IOR: mszyce na iglastych krzewach ozdobnych

Nie tylko rośliny przemysłowe narażone są na pojawy szkodników. Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, szkodniki pojawiły się także na daglezjach.

Na terenie miasta Poznania na daglezjach spotkać można duże skupiska ochojnika (mszyce) tworzących na igłach  białe woskowe naloty - informuje IOR-PIB.

Ochojniki to małe mszyce, które żerują gromadnie na drzewach iglastych powodując brązowienie igieł i powstawanie szpecących galasów tzw. nibyszyszek. W zależności od gatunku mają tylko jedną roślinę żywicielską, albo w trakcie rozwoju zmieniają żywiciela. Atakują najczęściej świerki pospolite (rzadziej białe, serbskie i sitkajskie) oraz modrzewie, ale można je zauważyć także na sosnach, jodłach i daglezji. 

Zwalczanie ochojnika polega przede wszystkim na ręcznym wycinaniu i paleniu galasów. Należy to zrobić zanim wylęgną się z nich mszyce. W przypadku wysokich drzew, gdy nie ma możliwości usunięcia galasów należy wykonać oprysk na przedwiośniu. Celem tego oprysku jest zniszczenie form zimujących na pędach iglaków.

 W późniejszym okresie wiosennym można stosować preparaty kontaktowe przeciwko masowo występującym larwom, lub wczesnym latem preparaty systemiczne przeciwko trudnym do zwalczania osobnikom pokrytym woskowym nalotem - informuje Instytut Ochrony Roślin. - Do tej pory nie zdołano opracować skutecznych metod biologicznych mogących znaleźć zastosowanie w zwalczaniu tego szkodnika.  

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione