Zboża w skupie drożeją. Dlaczego?

Najbardziej wzrosły ceny pszenicy paszowej i kukurydzy w centrum kraju. Na północy kraju i w portach cena jest nawet o 30-40 zł/t niższa. Pszenica konsumpcyjna utrzymuje stabilna cenę, gdzieniegdzie przekraczając 700 zł/t - takich cen nie widziano dawno.
Wzrost popytu na jęczmień browarny wpływa na cenę tego ziarna - są miejsca w Polsce, gdzie za tonę można dostać już ponad 700 zł. Za względu na bardzo dużą różnicę jakości kukurydzę można sprzedać od 390 do nawet 650 zł/t.
Ogólnie podaż zbóż jest mała. Producenci oczekują na wyższe ceny i podejmują decyzje o sprzedaży tylko wtedy gdy są zmuszeni.
Szukam kupca na moją pszenicę przez internet, bo w cenach, jakie proponują skupy zboża nie sprzedam – mówi Marcel Krakowiak, rolnik z Mazowsza. – Moim zdaniem jest za tanio. Mało jest w tym roku zbóż wysokiej jakości, dlatego my, producenci, powinniśmy się cenić i nie sprzedawać za byle jaką cenę.
Ten rok nie był korzystny dla producentów zbóż, dobrej jakości zbóż paszowych brakuje. Ceny powinny być o co najmniej 20% wyższe za zboża konsumpcyjne i paszowe.
Na wiosnę sytuacja paszowa może być jeszcze trudniejsza – nie wiadomo, czy uda się zebrać stojącą na polach kukurydzę i jakiej jakości będzie ziarno. Rolnicy mają nadzieję, że wkrótce w skupach pojawią się ceny oczekiwane przez producentów.
Do sprawy będziemy wracać.
![]() |
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|