KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Deszczu nie zabraknie

Opublikowano 26.06.2020 r.
Czerwiec pokazuje, że pogoda w Polsce bywa nie do przewidzenia. Zapowiadana przez synoptyków susza się nie sprawdziła. Co gorsza - prognozy na najbliższe dni nie są dobre.

W wielu regionach czerwiec jest miesiącem rekordowym pod względem ilości opadów w ostatnich latach. Wysokie temperatury wraz z dużą porcją wilgoci powodują wysoką zapadalność upraw na choroby powodowane przez grzyby. Jednak to dopiero początek problemu. W górnych odcinkach Wisły i Odry wydane są bowiem komunikaty ostrzegawcze przed podtopieniami.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacjach: Krówniki – 329 cm na Wiarze, Nienowice (podkarpackie) – 146 cm na Wisznie i Tryńcza – 142 cm na Wisłoku. Obydwie miejscowości znajdują się w województwie podkarpackim. Jak informuje instytut, stan ostrzegawczy został przekroczony na 40 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Pregoły. 


Na najbliższe dni prognozy nie są dobre. 

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia opadów  - informuje IMGW. - Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i dalsze przemieszczanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami.

Z prognoz wynika, że do 27 czerwca stany alarmowe na Wiśle mogą być przekroczone w Zawichoście i Puławach - Azoty.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

POWIĄZANE TEMATY:deszczpogoda
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO