KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-06-26

Deszczu nie zabraknie

Czerwiec pokazuje, że pogoda w Polsce bywa nie do przewidzenia. Zapowiadana przez synoptyków susza się nie sprawdziła. Co gorsza - prognozy na najbliższe dni nie są dobre.

W wielu regionach czerwiec jest miesiącem rekordowym pod względem ilości opadów w ostatnich latach. Wysokie temperatury wraz z dużą porcją wilgoci powodują wysoką zapadalność upraw na choroby powodowane przez grzyby. Jednak to dopiero początek problemu. W górnych odcinkach Wisły i Odry wydane są bowiem komunikaty ostrzegawcze przed podtopieniami.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacjach: Krówniki – 329 cm na Wiarze, Nienowice (podkarpackie) – 146 cm na Wisznie i Tryńcza – 142 cm na Wisłoku. Obydwie miejscowości znajdują się w województwie podkarpackim. Jak informuje instytut, stan ostrzegawczy został przekroczony na 40 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Pregoły. 


Na najbliższe dni prognozy nie są dobre. 

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia opadów  - informuje IMGW. - Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i dalsze przemieszczanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami.

Z prognoz wynika, że do 27 czerwca stany alarmowe na Wiśle mogą być przekroczone w Zawichoście i Puławach - Azoty.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione