Rolniku! Nie daj się kleszczom!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na przestrzeni ostatnich 10 lat odnotowała ponad dwukrotny wzrost liczby wypłaconych jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową zakaźną, boreliozą.
W 2009 roku odnotowano 132 przypadki zakażeniatą chorobą, natomiast w 2019 roku – 282.Kasa od wielu lat prowadzi działania prewencyjne, ukierunkowane na propagowanie wśród rolników wiedzy o sposobach ograniczenia ryzyka ukąszenia przez kleszcze oraz zasadach postępowania w przypadku, gdy do niego dojdzie. Rolnicy, podobnie jak leśnicy, z uwagi na miejsce i charakter pracy, sąszczególnie narażeni na choroby odkleszczowe.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest niedopuszczaniedo pogryzienia przez tego pajęczaka. Dlatego ważnejest przestrzeganie zasad, które to ryzyko minimalizują.
Pamiętajmy o:
- szczelnym okrywaniu ciała (koszula z długim rękawem, zasłaniająca dekolt, spodnie zdługimi nogawkami, długie skarpety, kryte buty, nakrycie głowy) – szczególnie podczas wykonywania prac na użytkach zielonych oraz w lesie i stosowaniu ubrań w jasnym kolorze, gdyż łatwiejna nich dostrzec kleszcze;
- niesiadaniu bezpośrednio na trawie, pniu itp.;
- chodzeniu po przetartych szlakach –unikaniu wysokich traw i zarośli;
- wzmożonej ostrożnościw okresach szczególnej aktywności kleszczy, tj. między majem a listopadem;
- stosowaniu środków odstraszających kleszcze, tzw. repelentów;
- dokładnym sprawdzeniucałego ciała po powrocie do domu z miejsc, gdzie bytują kleszcze.
Źródło: KRUS
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|