KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Za miesiąc... zaczną się siewy rzepaku

Opublikowano 05.07.2020 r.
COBORU przygotowało listę odmian zalecanych rzepaku dla Polski na najbliższy sezon. Warto się z nią zapoznać, bo siewy ruszą w Polsce już za miesiąc.

Oficjalne terminy agrotechniczne przewidują, że siewy rzepaku ozimego w Polsce powinny rozpocząć się 5 sierpnia. Wtedy to, jak przewidują normy, ruszyć powinny siewu na Podlasiu.


Najpóźniejsze terminy siewu rzepaku ozimego w Polsce obowiązują w południowej Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku - tu siewy powinny zakończyć się najpóźniej 25 sierpnia. Terminy zależą przede wszystkim od tego, jak wcześnie zazwyczaj w danym regionie rozpoczynają się zimowe chłody. 

Rzepak potrzebuje co najmniej 75-80 dni z temperaturą powyżej 5 stopni Celsjusza, aby wykształcić odpowiednią liczbę liści i dostatecznie silny system korzeniowy do przetrwania zimy - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Z tego względu powinniśmy dbać o przestrzeganie terminów agrotechnicznych. Oczywiście, może się tak zdarzyć, że kolejny raz zimy na terytorium Polski praktycznie nie będzie, ale zacznie bardziej prawdopodobna jest sytuacja odwrotna, że zima będzie i będzie surowa. Każde opóźnienie terminu siewu to ryzyko, któe podejmuje rolnik.


Tradycyjnie już w doborze odmian pomaga Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, który przygotowuje Listę Odmian Zalecanych na poszczególne sezony uprawowe. Nie inaczej jest i w tym roku.


Listę zalecanych odmian rzepaku do uprawy na terytorium Polski można pobrać ze stron COBORU klikając TUTAJ

Pamiętajmy także o zmianowaniu, a przynajmniej o tym, by uprawa rzepaku na przyszły sezon nie sąsiadowała z polem, gdzie teraz rośnie rzepak - przypomina inżynier Węgrzyn.

Chodzi tu przede wszystkim o ochronę przed chorobami i szkodnikami rzepaku, które mogą przezimować na polu gdzie teraz uprawiamy rzepak. Zmianowanie jest najtańszym i skutecznym środkiem zapobiegającym chorobom i bytowaniu szkodników w uprawach rzepaku.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO